Foto: archív TASR/AP

Čínsky teleskop zachytil signály z vesmíru.

Pochádzajú zo vzdialenosti 3 miliardy svetelných rokov a ich pôvod je nateraz neznámy. Najväčší čínsky teleskop a zároveň aj najväčší teleskop na svete FAST, zachytil signály nazvané FRB (Fast Radio Bursts), čo sú malé impulzy rádiových vĺn pochádzajúcich z vesmíru. Informuje o tom portál Metro.

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt FAST za 180 miliónov dolárov má na konte viacero nových objavov. Rádioteleskop o rozmere tridsiatich futbalových ihrísk dostal prezývku Božie oko.

FAST je najväčší rádioteleskop na svete, ktorý dosahuje šírku 500 metrov a tak ľahko schová aj známu hvezdáreň Arecibo v Portoriku. Nachádza sa v obrovskom krasovom pohorí na juhozápade Číny v provincii Guizhou. Teleskop sa v súčasnosti využíva na študovanie vzniku a pôvodu vesmíru. Za jeho krátke pôsobenie sa mu podarilo zachytiť niekoľko dôležitých signálov. Ide o prvý čínsky rádioteleskop, ktorý dokáže rozpoznať pulzary a prvý teleskop na svete, ktorý by mohol zachytiť pulzar mimo našej galaxie.

Vedci tvrdia, že FAST od konca augusta zaznamenal viac ako 100 FRB signálov, všetky pochádzali z toho istého miesta označeného ako FRB121102. Experti z Čínskej akadémie vied teraz všetky tieto signály analyzujú a snažia sa pochopiť a porozumieť viac o tom odkiaľ vlastne pochádzajú a čo znamenajú.

Pixabay

Ak sa ale domnievate, že by nás takto chceli kontaktovať mimozemšťania, buď vás teraz sklameme alebo naopak upokojíme. Vedci veria, že tieto signály sú vytvárané procesmi v hlbokom vesmíre. Jednou z teórií je, že sú produktom neutrónových hviezd, ktoré sa zrážajú s čiernymi dierami. Ďalšia možnosť sú samotné neutrónové hviezdy, avšak so silným magnetickým poľom.

Väčšina zo zachytených signálov sú jednorazové, menší počet z nich je opakujúcich sa. Tieto signály sú pre vedcov stále veľkou záhadou, avšak veria, že ak na Zemi existuje teleskop, ktorý by ich záhadu dokázal objasniť, tak je to práve tento čínsky teleskop, keďže je najväčší a používa najcitlivejšiu technológiu.  Čínski vedci budú signály z FRB121102 naďalej pozorovať, aby získali čo najviac informácií o zdroji signálov.

 

Uložiť článok

Najnovšie články