Foto: NASA [Public domain], via Wikimedia Commons

Vo vesmíre platia zákony krajín jednotlivých astronautov.

Astronautka Anne McClainová môže byť prvou osobou vo vesmíre, ktorá sa dopustila trestného činu.  So svojou bývalou partnerkou Summer Wordenovou sa totiž dostala do sporu a astronautka mohla z vesmíru spáchať trestný čin. Ak sa to potvrdí, pôjde o prvý takýto prípad. 

Ako uvádza portál denníka The New York Times, Summer Wordenová bola prekvapená, že astronautka má stále dobrý prehľad o jej výdavkoch. Požiadala preto svoju banku, aby jej sprístupnila, odkiaľ a z ktorých zariadení sa prichádzalo do jej účtu. Na základe toho zistila, že jeden z počítačov bol zaregistrovaný v NASA.


Anne McClainová bola práve v tom čase na vesmírnej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. To znamená, že do účtu vstúpila odtiaľ. Zdá sa, že problémy v domácnosti sa preniesli aj do vesmíru.

Astronautka uznala, že do účtu nazerala z vesmíru, avšak iba s cieľom zistiť, či je na účte dostatok finančných prostriedkov na to, aby sa mohla Wordenová starať o ich spoločného syna. Právnik astronautky podľa BBC tiež oznámil, že jeho klientka je ochotná spolupracovať.


Uplatňovanie zákonov vo vesmíre je zaujímavou otázkou. Platí, že riešenie trestného činu sa riadi zákonmi krajiny, ktorej príslušníkom je ten, kto čin spáchal. Ak teda trestný čin spácha Rus, jeho vyšetrovanie sa riadi podľa ruských zákonov, ak Američan, tak sa konanie riadi podľa amerických zákonov.

Ako uvádza The New York Times, Mark Sundahl, riaditeľ centra globálneho vesmírneho práva na Clevelandskej univerzite ako aj úradníci z NASA, toto je prvé obvinenie z trestného činu spáchaného vo vesmíre.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )