Foto Unsplash.com

Vedeli ste, že od roku 1960 na svete každých 13 rokov pribudne miliarda ľudí?

Okrem toho, že nás je nesmierne veľa, svoju planétu akosi zanedbávame. Človek, ktorý má moc urobiť niečo pre záchranu modrej planéty, je tvorom, ktorý sa najviac pričiňuje o jej znečistenie.

Zem však nemá nekonečné možnosti, zásoby a kapacitu. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že viac ako dve miliardy ľudí nemajú prístup k pitnej vode a 4,5 miliardy ľudí sa nedostane k základnému zdravotníckemu vybaveniu. Ak bude trend naďalej pokračovať, hrozí, že sa s nadmernou populáciou vyrovná po svojom. Ľudstvo sa bude musieť vyrovnávať s hladomorom a ochoreniami, proti ktorým nebudeme vedieť bojovať.

Otázka, čo presne sa stane, keď populácia bude ďalej narastať, trápi odborníkov už nejaký ten čas. Aké to bude mať ekologické, etické a politické následky? Matematici zistili, že populácia na Zemi rastie exponenciálne. To znamená, že rast začína pomaly a nenápadne, následne sa však nárast zrýchľuje a napokon sa počet jedincov zdvojnásobí len v priebehu niekoľkých rokov.

Foto: unsplash.com

Prirovnajme to k peniazom. Predstavte si, že vám niekto dá prvého januára jeden cent a každý ďalší mesiac vám dá dvojnásobok. Začiatkom februára by ste tak dostali dva centy a v marci štyri. Aj keď to neznie ako veľa, čoskoro by z vás mohol byť boháč. Už na konci roka by ste mali na účte o 40,96 eur viac a po dvoch rokoch takmer 168 000. Po troch rokoch vy vám na účet pribudlo vyše 687 miliónov.

Aj keď počet ľudí na planéte sa neznásobuje pravidelne, podobnosť nemožno poprieť. Už v roku 1800 bola na svete miliarda ľudí. V roku 1974 chodilo po povrchu Zeme už o tri miliardy ľudí viac. Odhaduje sa, že do roku 2023 nás bude až 8 miliárd a do roku 2100 populácia narastie na 10 až 12 miliárd ľudí. Musíte uznať, že to vôbec nie je málo a na Zemi nám akosi dochádza miesto, ale aj zdroje.

Aby sme prežili, využívame všetko, čo príroda ponúka. Čerpáme zásoby vody, využívame pôdu, lesy, rastliny, zvieratá. To všetko tu bolo už tisícky rokov predtým, ako sme sa na planéte ocitli my, no vedci sa obávajú, že to ďalšie tisícročia už vydržať nemusí. Odborníci hovoria, že na každého človeka na Zemi pripadá na pestovanie plodín a na život približne 1,9 hektára pôdy, len priemerný Američan však bez problémov zaberie až 9,7 hektára pôdy.

Foto: unsplash.com

Ak by sme takýmto štýlom života žili všetci, na Zemi by neprežila viac ako jedna pätina súčasnej populácie, teda 1,5 miliardy ľudí. Podobný problém vidia odborníci aj v prípade využívania vody. Dospelý jedinec prežije denne s menej ako 4 litrami vody, priemerný Slovák však denne spotrebuje až 160 litrov vody denne. Už v súčasnosti majú 2 miliardy ľudí problém dostať sa k pitnej vode a ani v moderných mestách to neraz nie je ružové. Zdroje vody sú totiž neraz kontaminované pesticídmi a inými látkami.

Nie je možné presne určiť, ako bude vyzerať život na Zemi, keď populácia presiahne únosné hranice, isté však je, že to nebude jednoduché. Zvýši sa spotreba vody, jedla a všetkého, čo je pre život nevyhnutné. Už v súčasnosti má mnoho ľudí problém nájsť si zamestnanie, s rastúcou populáciou to bude ešte náročnejšie. Človek potrebuje mať pocit, že je produktívny a prínosný pre spoločnosť, čo však bude pre mnohých predstavovať značný problém.

Odborníci si myslia, že ideálne by bolo, keby mal každý pár maximálne dve deti, aby sa populácia ustálila. Aj keď mnohí ľudia preferujú veľké rodiny, vzdelanie a iné faktory spôsobujú, že čoraz menej žien túži mať viac ako tri deti.

Zem nie je nekonečnou studnicou, človek má však ešte stále slobodnú vôľu rozhodnúť sa.

Pozri aj: Boli by sme oranžoví a vážili iba 10 kíl. Takto by to vyzeralo, keby bola na Zemi rovnaká gravitácia ako na Mesiaci

businessinsider, siea
Uložiť článok

Najnovšie články