Foto: USCDC [Public domain], via Wikimedia Commons

Muž sa nakazil nebezpečnou meňavkou Naegleria fowleri.

Pri kúpaní sa v teplých jazerách či termálnych prameňoch nás v prvom momente nenapadne, že vo vode sa môže vyskytovať nebezpečný jednobunkový parazit, ktorý môže spôsobiť desivú smrť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zlikviduje mozog

Muž sa kúpal v jazere s názvom Tri ohne nachádzajúcom sa v americkom štáte Iowa. Neskôr sa u neho rozvinula primárna amébová meningoencefalitída, ktorú vyvoláva desivý parazit – meňavka s názvom Naegleria fowleri. Ten, ak sa človek napríklad ponorí, sa môže dostať cez tenký kanálik v nosnej dutine až do mozgu a má na naň devastujúci vplyv.

Naegleria fowleri

Ilustračné foto: Volker Brinkmann [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
  •  je prvok z kmeňa Heterolobosea
  • obýva sladké a teplé vody do 45 stupňov, dá sa nájsť v termálnych prameňoch či pri výpustiach z elektrární
  • do tela preniká zvyčajne nosom a dostáva sa do mozgu, tam spôsobuje jeho rozklad a zápal
  • najväčšia epidémia sa odohrala v Ústí nad Labem, kde zomrelo 16 ľudí po nakazení v plaveckom bazéne
  • na infekciu existuje liek, dôležitá je ale včasná diagnóza

Ako informuje portál IFLScience, jazero bolo preventívne uzatvorené a momentálne tam prebiehajú testy s cieľom zistiť, či sa v ňom parazit nachádza. Vo všeobecnosti je však kúpanie v jazerách či prameňoch so stojacou teplou a sladkou vodou rizikové, keďže to je prostredie, ktoré Naegleria fowleri vyhľadáva.

Najhoršie však je, že keď sa rozvinie u človeka primárna amébová meningoencefalitída, je to už takmer rozsudok smrti. Americké CDC – Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že úmrtnosť je viac ako 97 % a iba štyria ľudia z identifikovaných 154 prípadov medzi rokmi 1962 až 2011 prežili.

Zriedkavé ochorenie

Aj keď je ochorenie spôsobené Naegleria fowleri také desivé, aj z uvedených čísiel je jasné, že nebýva bežné. Kontaminovaná voda sa totiž musí dostať až ku koreňu nosa a potom meňavka putuje pozdĺž nervov až do mozgu, kde začne vytvárať cysty. Ak sa rýchlo nelieči, pacient umiera.

Včasná diagnostika je kľúčová, no keďže príznakmi ochorenia sú bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie a neskôr paralýza, stanovenie diagnózy prichádza častokrát neskoro.

Prevenciou pred ochorením je vyhýbanie sa kúpaniu v teplých a sladkovodných jazerách, či dokonca v bazénoch so zlou hygienou. Takisto je nevhodné vyplachovanie nosa sladkou vodou, pri ktorej nevieme garantovať jej neškodnosť. Prítomnosť Naegleria fowleri vo vode, samozrejme, ešte neznamená, že dôjde aj k ochoreniu, keďže jednobunkovec sa musí fyzicky dostať ku koreňu nosa.

Uložiť článok

Najnovšie články