Foto: Wikimedia (Alan D. Wilson)

Každoročne cestujú Kanaďania zo všetkých kútov krajiny do hlavného mesta, Ottawy, aby sa zúčastnili festivalu Bluefest.

Vtáčik, ktorý prekazil zábavu 300-tisíc pravidelným návštevníkom je známy v angličtine ako killdeer. Na Slovensku ho poznáme pod latinským názvom Charadrius vociferus a vo vyššej klasifikácii ho zaraďujeme medzi kulíky. Ide o vzácny druh, ktorý je chránený miestnymi zákonmi a tak jeho hniezdo, ktoré sa nachádza na mieste jedného z hlavných stageov, nemôže byť premiestnené bez udelenia súhlasu úradmi.

A získať takýto súhlas nie je vôbec jednoduché. Ba priam sa dá povedať, že je to nemožné a to dostalo organizátorov do poriadne prekérnej situácie. Kulík je ohrozený druh. A hniezdo tejto konkrétnej samičky je obohatené o štyri vajíčka. Práve tie predstavujú najväčší problém. Ak by sa hniezdo posunulo čo i len o pol metra, je veľká šanca, že ho matka opustí.

Killdeer (Charadrius vociferus ternominatus).JPG
Wikimedia

Musím priznať, že toto je doposiaľ najväčší problém, akému sme kedy museli čeliť,“ povedal jeden z organizátorov festivalu, Mark Monahan. Zvyčajne trvá 24 až 28 dní, kým sa z vajíčok tohto druhu vyliahnu vtáčatá. Tie spoločne s matkou zvyčajne opustia hniezdo do niekoľkých dní. Festival sa však má konať už 5. júla, a preto by sa mali poponáhľať.

Killdeer eggs.jpg
Wikimedia

Na festivale sa tento rok objavia mená ako Shawn Mendes, The Foo Fighters či Dave Matthews Band. Ak si teda samička kulíka a jej mláďatá nepohnú, je vysoká šanca, že sa kvôli nim bude musieť termín posunúť. Pracovníci festivalu dohliadajú v súčasnosti na to, aby sa s hniezdom, ktoré dostalo aj vlastných bodyguardov, nič nestalo. Organizátorom, ako aj vtáčej rodinke budeme držať palce.

Charadrius vociferus -Sandy Hook, New Jersey, USA -juvenile-8.jpg
Wikimedia

Pozri aj: Za používanie plastov hrozí väzenie a vysoká pokuta. Najväčšie indické mesto Bombaj začalo rázne bojovať proti plastovej epidémii

cnn.com
Uložiť článok

Najnovšie články