Foto: Unsplash, ilustračné / Zundel et al., Science Advances 2024 (CC BY 4.0)

Pri výskume sedimentov okolo antarktického pobrežia sa vedcom podaril nečakaný objav.

Prírodné podmienky na našej planéte vyzerali v dávnej minulosti diametrálne odlišne od toho, čo poznáme dnes. V prípade Antarktídy, ktorú dnes poznáme ako ľadovcový raj, išlo o naozaj veľký rozdiel. Vedci prišli so zistením, ktoré odhalilo masívny antický riečny systém pod vrstvou ľadu na Antarktíde. Správu priniesol portál IFL Science.

Článok pokračuje pod videom ↓

Oblasť Antarktídy bola pred 40 miliónmi rokov bez ľadu a pripomínala normálny kontinent. Ako píše 100+1, v tomto období sa dokonca na území nachádzali celé ekosystémy vrátane rastlín, sopiek, riek aj živočíchov.

Toto obdobie svetových dejín však stále nie je dostatočne preskúmané. Markantný objav sa teraz podaril profesorke Cornelia Spiegel z Brémskej univerzity. Tím uskutočnil výskum, pri ktorom skúmal sedimenty okolo antarktického pobrežia v oblasti Amundsenovho mora. Na výskum využili ľadoborec Polarstern, ktorým vŕtali do sedimentov.

Masívny riečny systém na území Západnej Antarktídy

Vďaka ich práci sa podarilo odhaliť, čo presne sa dialo pred miliónmi rokov na území Antarktídy.

Štúdia, ktorú vydali v žurnále Science Advances, odhaľuje existenciu masívneho antického riečneho systému pod vrstvou ľadu na Antarktíde.

Foto: Zundel et al., Science Advances 2024 (CC BY 4.0)

Pri výskume vedci pomocou vŕtania objavili 17 až 24 metrov sedimentov zložených z minerálov, ktoré nezodpovedajú sedimentom zo Západnej Antarktídy. Sedimenty tak museli doraziť až z pohoria, ktoré sa rozprestiera na kontinente.

Vďaka tomu zároveň zistili, že medzi dvoma lokalitami nemohlo byť žiadne vnútrozemské more, ktoré by sedimenty v procese zachytilo.

Jediným vysvetlením, ako sa objavené sedimenty dostali na svoju lokalitu je, že ich musel priniesť riečny systém, po ktorom cestovali 1 500 kilometrov. Je ale pravdepodobné, že to bola ešte väčšia vzdialenosť. Dôvodom je prirodzené kľukatenie riek.

Ako ďalej opisuje IFL Science, dĺžka rieky nie je výnimočná, no v tej dobe by ovládla Západnú Antarktídu. Vedci zároveň tvrdia, že sediment končí v rozsiahlej a bažinatej riečnej delte, ktorá pripomína dnešný Rýn či mexicko-americkú rieku Rio Grande.

„Existencia takéhoto transkontinentálneho riečneho systému ukazuje, že na rozdiel od súčasnosti sa museli veľké časti Západnej Antarktídy nachádzať pod hladinou mora,“ uzatvára správu o objave Spiegelová.

Uložiť článok

Najnovšie články