Ilustračná foto: Pexels

Ľudská smrť je téma, o ktorej mnohí neradi hovoria.

Človek však ešte liek, ktorý by zabezpečil nesmrteľnosť, nevynašiel. Musíme sa preto zmieriť s tým, že raz umrieme všetci. Aj keď o smrti príliš rozhodovať nemôžeme, môžeme rozhodovať o tom, ako naložíme so svojím telom po smrti. Niektorí sa chcú nechať spopolniť, iní ho zas darujú vede.

Recompose predstavuje nový spôsob rozlúčky so zosnulým

Väčšina kultúr má vlastný spôsob, ako sa naposledy rozlúčiť s blízkym, pričom západná kultúra zvyčajne preferuje dva spôsoby, a to bežný pohreb alebo kremáciu. Čo by ste však povedali na to, keby sa z vás stal kompost? Ako informuje portál Science Alert, v roku 2021 otvorí svoje brány prvé zariadenie, kde sa táto alternatíva stane realitou.

Zariadenie bude mať názov Recompose a od roku 2021 bude fungovať vo washingtonskom meste Seattle. Na svojej stránke Recompose uvádza, že pôjde o prvé zariadenie svojho druhu a cieľom bude premeniť ľudské pozostatky na kompost, a to procesom tzv. rekompozície alebo prírodnej organickej redukcie.


Zakladateľka spoločnosti Katrina Spade na projekte pracuje už niekoľko rokov, doteraz však jeho uskutočnenie nebolo možné. Až nedávno totiž Washington schválil návrh zákona, vďaka ktorému sa stal prvou krajinou, kde je legálne možné kompostovanie ľudských pozostatkov. Zákon oficiálne vstúpi do platnosti už v máji budúceho roka, vďaka čomu sa ľudské pozostatky v špeciálnych podmienkach postupne premenia na pôdu.

Človek môže byť užitočný aj po smrti

Podľa Katriny Spade ide o revolúciu v posmrtnej starostlivosti, napriek tomu, že sa telo rozloží podobne, ako pri bežnom pochovávaní. Rozdiel spočíva v tom, že rozklad bude prebiehať v kontrolovaných podmienkach, a to v opakovane použiteľných špeciálnych nádobách. Telo je zasypané drevenými pilinami a je zabezpečený dostatočný prísun vzduchu. Vďaka tomu sa vytvoria ideálne podmienky pre prospešné baktérie a mikróby, ktoré sa postarajú o organickú redukciu tela.

V priebehu 30 dní sa telo premení na pôdu, vďaka ktorej môže vyrásť nový život. Pozostalí si následne môžu časť hliny alebo aj všetok materiál vziať domov a využiť ho vo vlastnej záhradke. Cieľom Recompose je vytvoriť udržateľný spôsob pochovávania. Klasické pochovávanie v drevených truhlách totiž nie je práve najekologickejšie a kremácia si zas vyžaduje vysokú teplotu, teda veľké množstvo energie a navyše sa pri kremácii produkuje oxid uhličitý. Odhaduje sa, že organickou redukciou človeka sa do ovzdušia vypustí až o metrickú tonu oxidu uhličitého menej.

Navyše, ako píše portál City Lab, ak sa pôda využije napríklad na vypestovanie kvetinového záhonu, človek je užitočný aj po smrti. Ľudí totiž na našej planéte pribúda a je potrebné vytvárať čoraz viac priestoru pre nové hrobové miesta. Organická redukcia jedného človeka v takomto zariadení bude stať približne 5 000 eur.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články