Foto: Ministerstvo zdravotníctva

Od 10. mája je Slovensko v ružovej fáze, čo znamená nové opatrenia v platnosti.

Oddnes 10. mája je Slovensko podľa COVID automatu v ružovej fáze. Ani jeden okres nie je čierny, dva sú bordové, červených je 33 a v ružovej fáze ich je 44. Vyplýva to z návrhu, ktorý preložil na vláde minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Vláda ho na rokovaní schválila.

V bordových okresoch stále platí zákaz vychádzania, v červených a ružových je to po 21. hodine. V bordových je potrebný na mnohé činnosti test, v ružových a červených ho potrebujete len po 21. hodine, napríklad na cestu do práce. V ružových okresoch je potrebný test nie starší ako 21 dní a to len na cestu do práce po 21. hodine. V červených a ružových okresoch po 21.00 h naďalej platí zákaz vychádzania. Opatrenia v dvoch bordových okresoch sa nemenia.

Rozdelenie okresov platné od 10. mája

Foto: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu

​V treťom stupni varovania (bordová fáza) majú byť okresy:

  • Myjava
  • Považská Bystrica

V druhom stupni varovania (červená fáza)majú byť okresy:

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Martin, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Sobrance, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín
  • Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica
  • Žiar nad Hronom, Zvolen

V prvom stupni varovania (ružová fáza) majú byť okresy:

  • Bratislava I.-V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Žilina, Zlaté Moravce

Potrebujem do práce test?

Vo väčšine okresov Slovenska sa od pondelka netreba preukazovať testom na COVID-19. Cez deň sa v okresoch v prvom a druhom stupni varovania, teda v ružových a červených okresoch, nie je potrebné preukazovať negatívnym výsledkom testu, keďže pre ne cez deň neplatí zákaz vychádzania.

Do práce teda test nepotrebujete, no aj tu platí výnimka. Test do práce potrebujete v prípade, že do práce idete v čase od 21.00 h až do 1.00 h rána. Vtedy totiž platí v týchto typoch okresov zákaz vychádzania. V ružovom okrese stačí 21-dňový test a v červenom 14-dňový test. Je možné sa v tomto čase preukázať aj iným dokladom o výnimke (napríklad potvrdením o prekonaní alebo očkovaní). Pokiaľ ste v bordovom okrese, test potrebujete.

Môžem ísť po 21. hodine von?

Nie, do 21. hodiny sa musíte vrátiť domov. Vonku sa môžete pohybovať v prípade, že idete do práce, k lekárovi alebo venčiť psa či mačku. Po 21. hodine by ste sa nemali zdržiavať ani na návštevách a v podnikoch. Tie musia byť od 21. hodiny uzavreté.

Môžem ísť nakúpiť aj ráno o 9. hodine?

Áno, môžete a to preto, že od 9. mája sa zrušili platnou vyhláškou nákupné hodiny pre seniorov.

Kedy nemusím ísť do karantény po kontakte s pozitívnou osobou?

Úzke kontakty pozitívnych osôb na nový koronavírus nemusia ísť do izolácie, ak nemajú príznaky ochorenia a sú zaočkované. Aby osoba nemusela ísť do karantény, musí byť najmenej 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny.

Výnimku z izolácie si môžu uplatniť aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a do 180 dní od prekonania sa dali zaočkovať, pričom od prvej dávky očkovania ľubovoľnou vakcínou uplynuli aspoň dva týždne. Zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, musia podstúpiť karanténu iba v prípade, ak sa u nich, ako u úzkych kontaktov, vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia. Naďalej platí, že v karanténe ako úzky kontakt nemusí byť osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 v období nie viac ako 180 dní.

Dostanem sa už na plaváreň?

Plavárne by mali byť podľa COVID automatu otvorené už od bordovej fázy a to maximálne pre 6 ľudí. Mnohé prevádzky však ostávajú zatvorené, kvôli nízkej kapacite návštevníkov. Uvoľnili sa však opatrenia pre športové plavecké kluby. Na umelých kúpaliskách v červených a ružových okresoch budú môcť trénovať športové kluby registrované v zväzoch. V ružových okresoch môže byť najviac 50 športovcov v exteriéri a 25 v interiéri. V červených je počet obmedzený na desať ľudí vo vnútri i vonku.

Môžem ísť do kina?

Nie, prevádzky interiérových filmových predstavení ostávajú zatvorené. Riadime sa tzv. kultúrnym semaforom a teda môžu sa konať niektoré akcie. Hygienik však zvýšil povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach. Naďalej je povolené zaplniť maximálne 50 percent kapacity. V červených okresoch, teda v druhom stupni varovania, môže byť do 200 účastníkov v exteriéri a 150 v interiéri. V ružových regiónoch, respektíve v prvom stupni varovania, povolili do 500 divákov v exteriéri a 250 v interiéri.

Povolené sú divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia. Prevádzka filmových podujatí je ale možná iba v exteriéri.

Pre účastníkov kultúrnych podujatí naďalej platí, že je potrebné mať negatívny výsledok testu RT-PCR/LAMP, ktorý nie je starší ako 72 hodín alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Výnimku majú deti do desiatich rokov, zaočkovaní a osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad.

Potrebujú žiaci do školy test?

Nie, do škôl a školských zariadení vstupovať žiaci materskej školy, prvého a druhého stupňa základnej školy, strednej školy, špeciálnej školy, poslucháči jazykovej školy a študenti vstupujúci do priestorov vysokej školy na prijímacie konanie. Študenti vybraných odborov vstupujúci v čase medzi 21.00 až 1.00 h do priestorov a zariadení vysokých škôl však budú musieť predložiť negatívny test nie starší ako sedem dní alebo doklad o výnimke.

Na čo všetko potrebujem v bordovom okrese test?

V bordovom okrese je negatívny test (nie starší ako 7 dní) potrebný na výkon všetkých činností, ako bolo platné do teraz aj s platnými výnimkami. Negatívny test potrebujete napríklad pri vstupe na terasu, do fitka, do práce, do obchodného centra a podobne. V bordových okresoch ale nie je potrebný test v školách ani pri bohoslužbách.

Môžem ísť na návštevu k rodine alebo známym?

Áno, ale len v ružovom alebo červenom okrese a za dodržania základných hygienických opatrení. V týchto okresoch už totiž neplatí zákaz vychádzania. V bordových okresoch na návštevu ísť nemôžete.

Potrebujem na terasu negatívny test?

Nie, v červených a ružových okresoch už test potrebný nie je, v bordových nesmie byť starší ako 7 dní. Rúško či respirátor možno zložiť len na čas, nevyhnutný na konzumáciu. Pri stole sa môžete stretnúť aj s ľuďmi mimo domácnosti.

Musím nosiť rúško na ulici?

Áno, ale iba v prípade, že od ostatných osôb nie ste na vzdialenosť 5 metrov. Ak teda napríklad kráčate do práce a nie sú okolo vás ľudia, nemusíte mať na tvári rúško. V prípade, že sa ocitnete v priamej blízkosti iného človeka na menej ako 5 metrov, rúško musíte mať. Ak ste s ľuďmi z jednej domácnosti, rúško rovnako nemusíte mať.

Kto nepotrebuje mať negatívny test?

Test nepotrebujú zaočkovaní. Od očkovania mRNA vakcínou (Moderna alebo Pfizer/BioNTech) proti ochoreniu COVID-19 musí uplynúť od druhej dávky 14 dní. V prípade vektorovej vakcíny (AstraZeneca) musia uplynúť štyri týždne po prvej dávke. Výnimka platí aj v prípade, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní, alebo osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19. Pravidlá pre očkovaných platia vo všetkých okresoch rovnako bez ohľadu na stupeň varovania. Negatívny test nie je potrebný ani v ružových a červených okresoch, s platnými výnimkami spomínanými vyššie.

Uložiť článok

Najnovšie články