Foto: Ministerstvo zdravotníctva

Počet okresov vo fáze ostražitosti stúpa každý týždeň.

Od pondelka je podľa COVID automatu v stupni ostražitosti 14 okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu. V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na COVID-19. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.

V stupni monitoring budú okresy:

  • okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Bratislava I.-V., okres Brezno, okres Bytča, okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Ilava, okres Komárno, okres Krupina, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levice, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Myjava, okres Námestovo, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Poltár, okres Považská Bystrica, okres Prešov, okres Prievidza, okres Púchov, okres Revúca, okres Rimavská Sobota, okres Rožňava, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Šaľa, okres Senec, okres Senica, okres Skalica, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Svidník, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Trenčín, okres Trnava, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Veľký Krtíš, okres Žarnovica, okres Žilina, okres Zlaté Moravce a okres Zvolen.

V stupni ostražitosť budú okresy:

  • okres Banská Štiavnica, okres Bardejov, okres Gelnica, okres Kežmarok, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Levoča, okres Nové Zámky, okres Poprad, okres Vranov nad Topľou a okres Žiar nad Hronom.

Neočkovaní pendleri budú potrebovať PCR test

Foto: TASR/AP

Pendleri, ktorí nie sú plne zaočkovaní, môžu prísť na územie Slovenska bez absolvovania domácej karantény. Potrebujú však negatívny výsledok RT-PCR testu, nie starší ako sedem dní. Raz do mesiaca sa musia zaregistrovať na portáli eHranica. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá je účinná od pondelka.

„Ľuďom naďalej dôrazne odporúčame dať za zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, pretože ide o najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu nákazy, zvýšenému počtu hospitalizácií a následnému preťaženiu zdravotníckeho systému,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Tieto pravidlá platia v stupni ostražitosti (oranžová fáza)

V stupni ostražitosti, ktorý je na mape okresov zobrazený oranžovou farbou, budú od pondelka platiť nové pravidlá. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach. Organizátori a prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

  • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri na sedenie max 25 % kapacity, exteriér max 50% kapacity. Maximálne však do 1 000 ľudí v exteriéri alebo 500 v interiéri
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – v interiéri na sedenie môže byť 25 % obsadenej kapacity a v exteriéri 50 %. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50. Organizátor je povinný viesť zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

Podobne je to aj pri svadbách, karoch a oslavách. Ten, kto danú udalosť organizuje, si vyberie, akú skupinu pustí. Aj pre plne zaočkovaných však budú platiť obmedzenia, a to max 100 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri. Ak bude oslava pre očkovaných, otestovaných alebo prekonaných, bude tam môcť byť maximálne 50 ľudí v interiéri alebo 100 v exeriéri. Tí, čo však nie sú očkovaní a nemajú ani test, na takúto udalosť nesmú ísť.

Podobný princíp platí aj pri bohoslužbách v kostoloch, ale aj na športových udalostiach. Návštevy v nemocniciach sú v tejto fáze povolené, pri otestovaných a neočkovaných je to na základe povolenia riaditeľa alebo zriaďovateľa. Čo sa týka fitnes centier, tie ostávajú otvorené, pre plne zaočkované osoby je vstup bez limitu. Pre neočkovaných, otestovaných alebo tých po prekonaní je to pri kapacite 20 ľudí. Ak od vás nebudú vyžadovať COVID preukaz, kapacita je len 10 ľudí.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Do aquaparkov a wellnes nesmú púšťať bez kontroly. To znamená, že vstup v tejto fáze majú povolený len očkovaní alebo otestovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie. Pri reštauráciách a podnikoch prichádza k obmedzeniam aj u očkovaných ľudí. V interiéri budú môcť byť pri jednom stole najviac 4 osoby, medzi stolmi musia byť 2-metrové rozostupy. Na terase je počet osôb neobmedzený. Ak však majiteľ reštaurácie nebude vyžadovať COVID preukaz, interiér musí byť zatvorený, na terase môže byť najviac 10 ľudí.

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia. Ak dané múzeum však nebude vyžadovať COVID preukaz, platí obmedzenie na individuálne prehliadky alebo jeden návštevník na 12 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. Pre plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie je to bez obmedzení, výnimku má wellnes a sauny, ktoré sa riadia vlastnými pravidlami.

Uložiť článok

Najnovšie články