Foto: NASA/JPL-Caltech

Záblesky žiarenia gama sú najenergetickejšie explózie vo vesmíre.

Vieme, že čas sa môže pohybovať iba jedným smerom a to dopredu. Minulý rok však vedci našli výskyt niektorých gama lúčov, ktoré sa javili ako opakované, teda ako keby sa vracali v čase späť. Nový výskum teraz naznačuje odpoveď na to, čo mohlo spôsobiť tento účinok časovej reverzibility.

Článok pokračuje pod videom ↓

Astrofyzici Jon Hakkila z College of Charleston a Robert Nemiroff z Technologickej univerzity v Michigane sa domnievajú, že výrony hmoty z čiernej diery, ktoré vytvárajú záblesky gama žiarenia, môžu prekročiť rýchlosť svetla a to bez toho, aby bola porušená Einsteinova teória relativity. Informuje o tom portál Science Alert.

Tá totiž hovorí o rýchlosti svetla vo vákuu. Záblesky gama žiarenia sa však pohybujú rýchlejšie ako svetlo v prostredí výronu hmoty. Obaja fyzici navrhujú, že táto superluminálna rýchlosť môže vytvárať časovú reverzibilitu, ktorá je pozorovaná vo svetelnej krivke gama žiarenia.

Foto: NASA/JPL-Caltech

Aby to bolo zrozumiteľné v ľudskej reči, fyzici to vysvetľujú na príklade uverejnenom v Sci Tech Daily. Aby sme si predstavili superluminálne výrony, je to ako keď niekto na brehu jazera hodí ploský kameň smerom k druhej osobe, ktorá stojí na opačnej strane brehu. Kameň sa bude odrážať od vodnej hladiny a robiť „žabky“.

Portál Astro to vysvetľuje ako frekvenciu poskokov hodeného kameňa pohybujúceho sa vzduchom, ktorá bude medzi jednotlivými skokmi rýchlejšia než vlny vytvorené pri pohybe vo vode. Hakkila tvrdí, že uvidíte vlny vytvorené pri každom poskoku približujúceho sa kameňa v obrátenom poradí.  Najprv tak uvidíte vlny vytvorené pri poslednom poskoku kameňa na hladine jazera a vlny z prvého poskoku k vám prídu ako posledné.

Pixabay

Fyzik Nemiroff dodáva, že ich model zahŕňa Čerenkovovo žiarenie, čo je druh svetla vytváraného pri pohybe superluminálnou rýchlosťou. To doteraz nebolo považované za dôležité pri vytváraní svetelnej krivky zábleskom žiarenia gama.

Podľa Hakkila štandardný model zábleskov gama nepočíta s časovou reverzibilitou pri určovaní vlastnosti svetelnej krivky. Avšak pohyb superluminálneho výronu počíta aj s týmto, no pritom zachováva vlastnosti štandardného modelu.

Ak sa vlny vo vnútri výronoch, ktoré sú vytvárané zábleskami gama žiarenia šíria rýchlejšie ako svetlo, jedným z efektov môže byť práve reverzibilita času.

Uložiť článok

Najnovšie články