Ilustračné foto: Unsplash

Vplyvom klimatických zmien prírodné požiare v severských krajinách už nemusia byť raritou.

Fínsko od pondelka bojuje s najhorším lesným požiarom za posledné polstoročie. Plamene zdevastovali v priebehu piatich dní v údolí ležiacom na západe tejto severskej krajiny približne 300 hektárov porastov, informovala v piatok večer agentúra AFP.

Požiar vypukol v pondelok približne 25 kilometrov južne od prístavného mestečka Kalajoki ležiacom v kraji Pohjois-Pohjanmaa (Severná Pohjanmaa) v provincii Oulu.

Požiar “ešte stále horí, ale už sa nerozširuje, je omedzený na plochu 300 hektárov,” povedal agentúre AFP Jarmo Haapanen, šéf miestnych hasičov. Dodal, že potrvá “prinajmenšom týždeň a možno aj dva až tri týždne”, kým sa plamene podarí celkom uhasiť.

Vďaka klimatickým zmenám budú požiare v krajine stále častejšie

AFP pripomenula, že Fínsko zažíva neobvykle teplé leto. Haapanen podotkol, že ak budú vplyvom klimatických zmien fínske letá takéto horúce, tak si je istý, že s obdobnými požiarmi bude severská krajina bojovať častejšie.

Do boja s plameňmi bolo nasadených približne 250 ľudí vrátane vojakov a štyroch vrtuľníkov. Nijaké obete na životoch či zranených však z tejto riedko osídlenej oblasti nehlásili.

Odborníci tvrdia, že vo Fínsku ide o najväčší požiar od roku 1971, keď lesný požiar zdevastoval 1600 hektárov porastov.

Lesné požiare sú v severských krajinách zriedkavé. Ak už k nim dôjde, hasičom obvykle netrvá dlho, kým ich dostanú pod kontrolu. Napriek týmto skutočnostiam, však zažilo susedné Švédsko v roku 2018 rozsiahle lesné požiare, ktoré zasiahli územie s rozlohou takmer 20-tisíc hektárov.

0
Uložiť článok
Komentovať