Úrokové sadzby stále nie sú „za babku“, ceny nehnuteľností rastú a mnohí sa pýtajú: Je teraz správny čas zadlžiť sa na desiatky rokov? Hoci bola hypotéka kedysi len formalitou pri kúpe bývania, dnes je to strategické rozhodnutie, pri ktorom sa neoplatí pochybiť.
Ako vyzerá ideálny klient pre banku? Prečo si radšej nechať dlhšiu fixáciu a ako znížiť mesačné splátky aj bez čakania na zázrak? Odpovedá hypotekárny špecialista a výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
Pýtali sme sa ho, ako dnes vyzerá pre banku „ideálny klient“, na čo si dať pri rokovaní pozor, ale aj aké najčastejšie chyby robia Slováci pri vybavovaní hypotéky. Zisťovali sme tiež, či je o hypotéky taký veľký záujem ako v minulosti, či je rok 2025 vhodný na refinancovanie a aká bude situácia na trhu v najbližších mesiacoch.
Čo by ste odporučili klientom, ktorí ešte len plánujú kúpu bývania – čo môžu začať robiť už teraz?
Prvým krokom môže byť odkladanie si peňazí bokom, tie budú potrebné na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti, keďže banka poskytuje zdroje iba do 80 % maximálne 90 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti.
Množstvo ľudí sa obáva, že pre banku nebudú „dosť dobrí“. Ako dnes vyzerá „ideálny klient“?
Ak už v minulosti splácal nejaký menší úver, vďaka čomu má históriu v očiach banky, má príjem vyšší ako je priemer Slovenska, nemá žiadne dlhy z minulosti a kupuje byt v krajskom, či v okresnom meste.
Pre ľudí bolo v minulosti nepredstaviteľné, že by žili dlhodbo v nájmoch. Dnes je to však pre mnohých vďaka cenám nehnuteľností dlhodbá realita. Je v tomto roku o hypotéky taký záujem, ako v minulosti, alebo ľudia uprednostňujú nájmy?
Záujem začal silnieť opätovne na jar minulého roka, čo znamenalo oživenie a akýsi návrat k zvýšenému záujmu o financovanie bývania, prípadne investičnej nehnuteľnosti. V krajine nám absentuje nájomné bývanie, ktoré nie je komerčného charakteru, čo záujmu o hypotéky výrazne dopomáha.
Navyše po náraste cien nájmov, je financovanie vlastného bývania porovnateľné s mesačnou splátkou nájmu, finančne gramotnejší tak neváhajú a radšej kupujú.
Ako sa v roku 2025 zmenil hypotekárny trh oproti minulému roku?
Symbolizuje ho zvýšený záujem aj napriek minimálnym zmenám v úrokových sadzbách jednotlivých bánk, tie svoje úrokové sadzby držia oproti minulému roku nižšie o maximálne jedno percento. Čo sa týka pravidiel, tie neznamenali sprísnenie, problémom skôr zostáva nárast cien nehnuteľností v priemere o takmer 12 % pri realizačných cenách.
Mnohí ľudia s refinancovaním alebo s kúpou nehnuteľností čakajú na lepšiu situáciu. Očakávate v najbližších mesiacoch zníženie alebo stabilizáciu úrokových sadzieb?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa budú hypotéky vyvíjať v najbližších mesiacoch,
- kedy sa oplatí refinancovať hypotéku a aké sú s tým spojené náklady,
- či Slováci stále uprednostňujú kúpu pred prenájmom,
- či sa oplatí nájsť si finančného sprostredkovateľa alebo radšej riešiť hypotéku po vlastnej linke
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku