ilustračné foto: wikimedia.org (Cai Tjeenk Willink)

Aj vybuchne jeden zo supervulkánov, klíma, a tým aj celý život na Zemi, sa zmení na nepoznanie. Máme sa pripraviť na najhoršie?

V prírode to naozaj „žije.“ Hoci úplne iným spôsobom, než by sme chceli. O tom, čo by sa stalo, keby vybuchol supervulkán Yellowstone, sme vás už informovali. Vulkány sa nám pripomínajú čoraz častejšie, aktívny vulkán na Bali môže vybuchnúť kedykoľvek, no to by nebolo ešte to najhoršie. O slovo sa prihlasujú supervulkány. A ich výbuch môže zniesť z povrchu zemského celý kontinent. Prečo sa vedci stále (naivne) domnievajú, že ešte máme k dobru takmer 714-tisíc rokov?

Článok pokračuje pod videom ↓

Mraky sopečného popola by podľa niektorých vedcov mohli znížiť priepustnosť slnečného svetla, pričom si všetci vieme predstaviť, aké by to malo pre nás dôsledky. V prvom rade by globálne utrpelo poľnohospodárstvo, znížila by sa úroda a všetkým by nám hrozil hladomor. Podľa vedcov by to „vyhrali“ tí, ktorých by zahynuli v dôsledku výbuchu vulkánu. I keď to znie maximálne morbídne, je v tom predsa len zrnko pravdy. Všetkých by nás čakal taký desivý scenár, ktorý nám neukážu v žiadnom horore. Dokedy teda máme čas?

Oveľa menej času, než sme si mysleli

Doposiaľ vedci kalkulovali s dobou, ktorá je nepredstaviteľná pre našu civilizáciu. 45 až 714-tisíc rokov je dostatok času na to, aby sa naša civilizácia cítila bezpečne. Aspoň tak to tvrdí profesor Jonathan Rougier vo svojej najnovšej štúdii. Všetko je však úplne inak. Nové závery štúdie publikovanej v časopise Earth and Planetary Science Letters poukazujú, že k výbuchu supervulkánu môže dôjsť v časovom horizonte 12-tisíc rokov.

Čo by to všetko pre nás znamenalo? Naša technologická civilizácia skončí, opäť sa vrátime k bodu nula, a stane sa z nás (teda tých, čo prežijú) opäť populácia lovcov a zberačov. Ak sa vám táto doba zdá poriadne ďaleko, vedzte, že existujú štúdie, ktoré dokonca naznačujú, že výbuch supervulkánov môže zažiť aj naša civilizácia. Na stránke geocenter.info sa online monitoruje aktivita supervulkánu Yellowstone, pričom vedci zaznamenali až desivo zvýšenú seizmologickú aktivitu.

Senzory, ktoré monitorujú aktivitu v Yellowstonskom národnom parku

volcanoes.usgs.gov

I keď profesor Rougier tvrdí, že štatistiky sú úplne jasné a spoľahlivé, príroda neraz ukáže, že dokáže reagovať naozaj nepredvídateľným spôsobom. Vedci už vedia, že situácia v Yellowstone sa stále zhoršuje, len za dva týždne sa v oblasti zaznamenalo takmer 900 otrasov. Všetko nasvedčuje tomu, že supervulkán rozhodne nespí. Možno  optimizmus v takomto prípade vôbec nie je na mieste.

A ak by ste chceli vedieť, čo by sa stalo, keby vybuchli všetky sopky v jeden okamih, pozrite si naše nové video

Pozri aj: Pohľad ako z horúcich pekiel. GoPro kameru zaliala rozpálená láva, tá to však prežila a vznikol z toho tento jedinečný záznam

independent.co.uk, geocenter.info

 

Uložiť článok

Najnovšie články