Foto: facebook.com/kilaueaecoguide

Petra Sušaninová / / Veda
Pamätáte si, ako ste sa na základnej škole učili o sopkách a o láve?

A potom sme sa hrali, že zem je láva a musíme preskakovať z kameňa na kameň tak, aby sme sa lávy nedotkli ani len prstom na nohe. Väčšina z nás sa zžila s faktom, že láva spáli všetko, čo jej príde do cesty. Nie je to však celkom pravda. Táto GoPro kamera prežila aj zaplavenie lávou a vy sa teraz môžete pozrieť, ako to celé vlastne vyzerá úplne z blízka.

Nie len vedcov, ale aj laikov fascinuje láva už od nepamäti. Aj keď je nebezpečná, za každú cenu sa k nej pokúšajú dostať čo najbližšie. Poslednou obeťou čerstvo vytečenej lávy na Havaji sa stala GoPro kamera. Spoločnosť, ktorá tento produkt vyrába vyzdvihuje jeho nezničiteľnosť ako jednu z najdôležitejších vlastností a najväčších výhod. Rozhodla sa to teda dokázať. Uznajte, len máloktorý objekt, ktorý bežne využívate vydrží aj teplotu okolo 1000 stupňov.

Kīlauea Summit Eruption Update – lava lake at Halemaumau remains at high level!Here we have an amazing view of the…

Posted by Kīlauea EcoGuides on Donnerstag, 29. September 2016

Erik Storm je na čele Kilauea EcoGuides, skupiny, ktorá organizuje výlety na úpätia sopky tak blízko k láve, ako sa len odvážite. Exkurzie sú natoľko úspešné, že ich organizujú dvakrát za týždeň. Samozrejme, prírode sa rozkázať nedá, je preto potrebné prihlásiť sa dva týždne vopred a rátať s tým, že to možno nebude zážitok ako z akčného filmu. Navyše, túra trvá šesť až sedem hodín a na stránke vás varujú, aby ste sa pripravili na špinu a pot. Zároveň však dodávajú, že každý jeden krok bude určite stáť za to.

Our lead guide, Erik, doing what he does best – finding the best flows in the active eruption areas of Kīlauea!Erik…

Posted by Kīlauea EcoGuides on Samstag, 21. Oktober 2017

Počas jedného z takých výletov umiestnil do štrbiny na úpätí sopky spomínanú GoPro kameru. Treba uznať, že bojovala skutočne hrdinsky. Erik si myslel, že napriek ochrannému puzdru sa kamera zničí. Prežila napriek tomu, že láva ju úplne pokryla, kvôli čomu vzbĺkla. Vďaka tomu si teraz môžete pozrieť nesmierne fascinujúce zábery tečúcej lávy.

Ako sa láva valila pomedzi kamene priamo na kameru, akýmsi zázrakom to všetko vydržala aj pamäťová karta a vy si teraz môžete vychutnať pohľad na zážitok ako priamo z horúcich pekiel. Ako ste si však zrejme domysleli, tento malý vynález, aj keď odolal aj láve, už nefunguje ako kedysi. Je v skutku fascinujúce, že sa nerozpadol a nezničil úplne. Zdá sa však, že plastový obal pokrývajúci kameru bol dostatočne odolný na to, aby na krátky čas vydržal aj takú vysokú teplotu.

Erik Storm mal v tomto prípade šťastie, musíme vás však varovať, aby ste niečo podobné určite neskúšali po ňom zopakovať.

Pozri aj: Vedci varujú: Najväčšia islandská sopka sa prebúdza a je pripravená kedykoľvek vybuchnúť. Bude sa opakovať scenár spred 7 rokov?

iflscience
0
Komentovať (0)