Foto: Jun Kamei

V 50. rokoch minulého storočia vytvoril americký fyzik Otto Schmitt vedecký koncept biomimetiky.

Ten je známy aj ako biomimikry. Zaoberá sa napodobňovaním prírody. Planéta sama o sebe nám dáva množstvo inšpirácie, ktoré vieme využívať v náš prospech. Prvý, kto tento koncept využil bol Leonardo da Vinci. A aj napriek tomu, že názov ešte biomimetika nemala, da Vinci už vtedy skúmal vtáctvo, čím chcel docieliť vzlet človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nepodarilo sa. No bratia Wrightovci, ktorí skonštruovali prvé lietadlo, sa inšpirovali práve letom holuba. V súčasnosti nám táto vedecká disciplína umožňuje zostrojovať lepšie a efektívnejšie materiály či prístroje. V dôsledku toho vytvoril britský študent zariadenie, ktoré pomenoval AMPHIBIO. Ide v podstate o umelé žiabre, ktoré by nám mali umožniť dýchanie pod vodou.

Jun Kamei

Vzhľadom k tomu, že do roku 2 100 sa má priemerná teplota na planéte zvýšiť o 3,2°C a s ňou má stúpnuť aj hladina mora a zasiahnuté budú dve miliardy ľudí. Obyvatelia žijúci na pobreží budú v podstate zaplavení. Čo značí, že dýchanie pod vodou bude schopnosť, ktorá sa ľuďom skutočne zíde. Nové zariadenie, ktoré je zatiaľ len v štádiu prototypu, sa skladá z hydrofóbneho materiálu.

Jun Kamei

Ten dokáže z vody absorbovať kyslík a uvoľniť oxid uhličitý. Inšpirácia pochádza od vodného hmyzu, ktorého telo je hydrofóbne, a tak si dokáže okolo seba vytvoriť pri ponore bublinu. Technológiu je možné vytvoriť aj pomocou 3D tlačiarne, čo sa zíde v prípade, že bude potrebná masová produkcia. Keďže klimatické zmeny sú závažným problémom, autor prototypu Jun Kamei, tvrdí, že AMPHIBIO je zariadenie určené pre ľudí, ktorí budú musieť tráviť rovnaké množstvo času na súši ako pod vodou.

Jun Kamei

Pozri aj: Modré svetlo z obrazoviek na nás vplýva oveľa viac, ako ste si doteraz mysleli. A neškodí iba očiam, ale aj týmto orgánom

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články