Foto: unsplash.com/ Amanda Dalbjorn (s úpravou)

Displejmi sme obklopení doslova na každom kroku.

Doma, v práci či cestou do mesta, všade na nás číhajú obrazovky vyžarujúce modré svetlo. Ráno sa zobudíme a vypíname budík na mobile, zapneme televízor či počítač, aby sme videli, čo nové vo svete, kým sa vyberieme do práce. Takmer v každej práci sa taktiež vyžaduje práca s nejakým zariadením vyžarujúcim modré svetlo a opäť zaspávame s očami prilepenými na televízor či na mobil.

Článok pokračuje pod videom ↓

Modré svetlo žiariace z displejov, však spôsobuje závažné poškodenie zraku a vedci konečne zistili, prečo to tak je. Samozrejme, pozeraním na monitor neprídete o zrak zo dňa na deň, bude sa však zhoršovať pomaly a postupne. Výskumník Ajith Karunarathne tvrdí, že nie je žiadnou novinkou fakt, že modré žiarenie poškodzuje očnú sietnicu. Za pomoci série experimentov sa im však podarilo zistiť, ako k tomu dochádza.

Foto: unsplash

Aj vďaka tomu bude čoskoro možné, degeneráciu očí spomaliť, napríklad za pomoci špeciálnych očných kvapiek. Ako vlastne k degenerácii sietnice dochádza? Spôsobuje ju rozpad buniek, ktoré sa ukrývajú za svetlocitlivými bunkami vo vnútri oka. Rozpad bráni tomu, aby sa do oka dostávali potrebné živiny a aby odpadové látky mohli byť z oka odstránené.

Sietnica tak postupne odumiera a jedinec prichádza o zrak. Práve takéto poškodenie zraku je zodpovedné za polovicu prípadov postupného strácania zraku a tento výskum by mohol dopomôcť k tomu, aby sme si zdravé videnie mohli užívať aspoň o niekoľko rokov dlhšie.

Karunarathne a jeho tím sa sústredili najmä na molekuly chemikálie v sietnici, ktoré sú istou formou vitamínu A, tzv. retinol. Tie na zmenu svetla reagujú zmenou tvaru. Aby sme dobre videli, potrebujeme prísun retinolu. Bez neho by naše fotoreceptory jednoducho neboli funkčné.

Zmena tvaru spomínaných molekúl je zvyčajne zvratná, ak však dôjde k poškodeniu, môže byť trvalé. Napríklad, keď sa retinol zmení na tzv. lipofuscín, môže dôjsť k trvalému poškodeniu molekulárnej štruktúry. Nedávne výskumy však ukázali, že lipofuscín nie je jediným „páchateľom“. Do značnej miery poškodenie a odumieranie buniek spôsobuje práve modré žiarenie. Iné formy žiarenia, ako napríklad biele svetlo zo žiaroviek, poškodenie nespôsobovali.

Foto: unsplash

Zistenia sú však omnoho rozsiahlejšie a netýkajú sa len poškodenia očí. Ukázalo sa totiž, že modré žiarenie má neblahý vplyv napríklad aj na srdcový sval, neuróny a ovplyvňuje aj tvorbu rakovinotvorných buniek. Modré žiarenie teda dokáže poškodiť v podstate akýkoľvek typ bunky.

Ako sa môžu bunky pred poškodením brániť? Pozitívny vplyv má napríklad látka zvaná alfa-tokoferol, ktorá je formou vitamínu E. Čím sme však starší, tým je pre bunky náročnejšie využiť túto „zbraň“ na ochranu pre modrým žiarením.

Aj keď sa modrého žiarenia nezbavíme úplne, je dôležité snažiť sa chrániť svoj zrak, čo najviac. Môžete si napríklad na smartfón nainštalovať špeciálnu aplikáciu, ktorá modré svetlo eliminuje.

Pozri aj: Tento kvíz o očiach dokáže na 100% vyriešiť len málokto z vás. Ak sa ti to však podarí, dáme ti darček

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články