Foto: facebook/checkbot

Novým trendom vo vojne sú aj nereálne zábery, ktoré majú ovplyvniť desaťtisíce ľudí.

Tak ako nám vojna na Ukrajine ukázala, že nemôžeme veriť všetkým záberom, ktoré zverejní agresor, tak podobný trend môžeme vidieť aj pri konflikte v Izraeli. Najnovšie sa na rôznych slovenských stránkach objavili fotografie, ktoré ukazujú zábery z konfliktu v Gaze. Na nich ale čosi nehrá a vyzerajú, že vznikli za pomoci umelej inteligencie. 

Na scéne deepfake

Samozrejme, v každej vojne, a konflikt v Izraeli nevynímajúc, trpia vo veľkom nevinní ľudia a bežné obyvateľstvo. Smutné ale je, keď vznikajú fotografie za účelom propagandy, ktoré zobrazujú práve trpiace obyvateľstvo.

Ak ale nie je k dispozícií dostatok „hercov“ alebo dobrá „scéna“, či sa iba chcú šetriť náklady, môže nastúpiť umelá inteligencia a deepfake zábery, ktoré poslúžia rovnako dobre — rozprúdia vášne a poukážu na jednostranného vinníka situácie.

Slovenský facebookový profil Checkbot najnovšie zdieľal dve fotografie, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami. Na prvý pohľad zobrazujú smutné ľudské osudy na miestach, kde prebieha konflikt v Izraeli, konkrétne v pásme Gazy. Bežný človek nemá prečo týmto záberom neveriť a na to sa zjavne spoliehajú aj tvorcovia obrázkov. Skúste sa na ne pozrieť dobre aj vy. Čo vidíte?

Viaceré veci tam nesedia

Pri lepšom pohľade na obidve fotografie tu viaceré veci nehrajú. Ako aj ľudia píšu v komentároch pod príspevkom, na ľavej strane nie sú veľmi dobre zvládnuté končatiny, ktoré sú v neprirodzených pózach a niekde sú síce ruky, ale chýba k nim osoba. Taktiež dieťa, ktoré je najvyššie — na mužovom chrbte, vyzerá, že sa drží iba jeho vlasov.

Fotka na pravej strane tiež mnohých ľudí zaráža a odvolávajú sa na nerealistické farby, a tiež, že deti na fotografií majú tváre skôr „západného“ charakteru, čo súvisí s tým, že databázy umelej inteligencie sú tvorené práve ľuďmi zo západu a nie z Blízkeho východu. Taktiež šatka, „arafatka“, ktorú má dieťa na sebe, je bez prachu, pričom všetko okolo je zaprášené, nehovoriac o tom, že docieliť, aby sa deti uprostred zbombardovaných trosiek usmievali do objektívu, tiež nie je veľmi realistické.

Na jednej strane je jasné, že nevinní ľudia v tomto regióne trpia, na druhej sa nám ale ukazuje, že umelá inteligencia dokáže vytvárať už pomerne dobre realistické zábery, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť ako skutočné. A to môže byť v budúcnosti rovnako nebezpečné, ako samotná vojna.

Uložiť článok

Najnovšie články