Foto: TASR - Milan Kapusta

Kontaminovaná železitá voda do rieky vyteká z neďalekej sideritovej bane.

Vyteká do nej kontaminovaná železitá voda z odstavenej sideritovej bane, ktorú spravuje štátny podnik Rudné bane. Napriek nespočetným upozorneniam a prísľubom o vyriešení situácie sa rieka Slaná v obci Nižná Slaná opäť sfarbila do oranžova, upozornil denník Korzár.

Ako pre Interez povedal starosta obce Tibor Jerga, rezort životného prostredia bol o situácii upovedomený a situáciu bude riešiť.

Odber vzoriek potvrdil najhoršie

Baňa je nefunkčná už osem rokov. Za tento čas sa uskutočnili rôzne výskumy, ktoré predpokladali, že sa voda zo zatápajúcej sa bane vyplaví. Odhad bol, že to môže trvať aj 20 rokov.

Napokon to potrvalo osem rokov od momentu, kedy z bane prestala byť odčerpávaná voda.

V rieke sa začala pred troma týždňami opäť tvoriť pena a jej farba sa zmenila. Obec Nižná Slaná toto zhoršenie nahlásila.

Slovenská inšpekcia životného prostredia spolu so Slovenským vodohospodárskym podnikom odobrala vzorky, z ktorých zistila, že došlo k extrémnej kontaminácii rieky a prekročeniu limitov hodnôt platných pre železo a to 12-násobne.

Zvýšené hodnoty sú nebezpečné nielen pre život v rieke ale aj pre ľudí. Kým u rýb môže nahromadené množstvo železa spôsobiť respiračné problémy, ľuďom môže pitie kontaminovanej vody spôsobiť napríklad chronické ochorenie, a teda otravu arzénom.

Rovnako tak sa zistilo aj prekročenie hodnôt mangánu, násobné prekročenie hodnôt pre nikel, arzén a sírany. Podľa starostu by sa teraz mali vzorky odoberať pravidelne a celá vec je v štádiu riešenia.

Uložiť článok

Najnovšie články