Foto: NASA

O tom, že sa klimatické podmienky na Zemi menia, vieme už dlho.

A nejde len o postupne sa zvyšujúcu hladinu morí. To je len jeden z mnohých viditeľných následkov. NASA predpovedá, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich storočí hladina morí stúpne až o jeden meter. To by znamenalo istú katastrofu pre mnohé pobrežné komunity. To však nie je všetko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Istý vedec zaoberajúci sa štúdiom zemskej kôry nedávno vyhlásil, že meniaca sa hladina morí spôsobuje, že sa rotácia Zeme postupne spomaľuje. Nedávno bol v Science Advances uverejnený výskum, ktorý sa zaoberal pohľadmi rôznych vedcov na tému nárastu hladiny morí a spomaľovania rotácie Zeme. Ukázalo sa, že za posledných 3000 rokov sa rotácia zemskej kôry zrýchľovala, kým vrstva, ktorú obývame, teda plášť, rotuje čoraz pomalšie.

Úlohu v tomto procese zohráva podľa vedcov roztápanie ľadovcov v polárnych oblastiach. Voda z roztápajúcich sa ľadovcov je priťahovaná k oblasti rovníka, čo spôsobuje spomaľovanie rotácie. Podobne, ako keď skatebordista zmení polohu svojho tela a ramien pri predvádzaní figúry, ak chce spomaliť.

pexels.com

Jeden za autorov štúdie a profesor na univerzite v Alberte, Mathieu Dumberry, sa vyjadril, že vďaka postupnému spomaľovaniu rotácie Zeme si raz možno budeme môcť užívať dni, ktoré budú trvať o niečo dlhšie. Tí, ktorí si pomysleli, že je to skvelá správa, lebo 24 hodín predsa na všetko, čo treba stihnúť, nestačí, asi vás sklameme, zmena totiž nebude až taká výrazná, ako by sme si možno občas priali. Približne o sto rokov neskôr bude deň trvať len o 1,7 milisekundu dlhšie. Na pohľad sa to síce nezdá ako príliš vysoké číslo, je však fascinujúce pomyslieť na to, že niečo také obrovské ako naša planéta v priebehu niekoľkých generácií spomalí natoľko, aby sa dni predĺžili. Aj keď len o niečo menej ako dve milisekundy.

pexels.com

Autori štúdie dúfajú, že sa im podarí podnietiť a inšpirovať ďalších vedcov k tomu, aby sa zaujímali o niečo viac aj o túto oblasť vedy. Možno sa nájde niekto, komu sa podarí pobrežným oblastiam pomôcť a vyvinie metódu, ktorá zabráni tomu, aby ich postupne dvíhajúca sa hladina zdevastovala a možno navždy odstránila z povrchu zemského. Bola by škoda navždy prísť napríklad o také krásne Benátky, ktoré už ani v súčasnosti na tom nie sú práve najlepšie.

Pozri aj: Vedkyňa zverejnila nezvratný dôkaz o klimatických zmenách, ktorý všetkých pochybovačov uzemnil. Ten teraz zdieľajú tisíce ľudí 

inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články