Foto: Pixabay

Michaela Galambošová / / Veda
Ďalší dôkaz, prečo by sme nemali strkať hlavy do piesku. Pravdepodobnosť globálnych zmien je takmer 100-percentná.

Väčšinou, keď sa vytiahne na povrch téma globálnych zmien, ktoré svojím efektom padajúceho domina ovplyvnia každú oblasť bežného života, ľudia majú rôznorodé reakcie. Veria, alebo neveria. No v skutočnosti sa vôbec nebavíme o náboženstve, viere alebo niečom, čo nie je podložené faktami. Globálne zmeny klímy sú desivou realitou, ktorá sa skôr či neskôr dotkne každého z nás. Vedkyňa Katharine Hayhoe mala očividne až po krk večných nevercov. To ju viedlo k uverejneniu statusu, v ktorom vysvetľuje, ako to naozaj je.

Len blázon by si nevšimol zvýšenú frekvenciu záplav, teplôt či hurikánov. Aj u nás, na Slovensku sa mení klíma. Aj dnešný vietor je niečo, čo sa u nás až tak často nevidí. Možno aj vo vás vyvolá dôvod na obavy. No asi by sme sa mali pripraviť na neobvyklé výkyvy prírody.

pixabay.com

Vedkyňa Katharine Hayhoe sa podujala na vec, ktorá si zaslúži uznanie. Odporcovia globálnych zmien sa opierali o to, že „len“ 97 percent publikovaných štúdií poukazuje na reálnu hrozbu prírodných katastrof. Opierali sa o slávneho Galilea, pri ktorom aj vedecká menšina nakoniec dokázala prevalcovať väčšinu. Ale Katharine ukázala, že predsa len nemajú pravdu. Je len mizivá šanca, že 3 percentná, ktoré nedokazujú globálne zmeny klímy, by mohli byť pravdivé. A ako vedkyňa zaujala vedecký postoj. Zozbierala 38 štúdií z posledných desiatich rokov, ktoré tvrdili, že globálne zmeny klímy nenastanú. Spolu s kolegom Rasmusom Benestadom preskúmali štúdie. Vzali si pod mušku všetky faktory. Zozbierané údaje, analýzu, metodiku práce. A prišli na niečo nečakané. Vo všetkých štúdiách štúdiách, ktoré popierali globálne otepľovanie, našli chyby. Čo z toho teda vyplýva? Pravdepodobnosť, že naozaj nastanú klimatické zmeny, je takmer 100- percentná!

Tu je status, ktorý na internete vyvolal množstvo rozruchu

Is there such a strong consensus in the scientific community on climate change simply because anyone proposing alternate…

Posted by Katharine Hayhoe on Montag, 4. September 2017

Kate je presvedčená o tom, že odporcov globálneho otepľovania k tomu vedú predovšetkým politické dôvody. Možno to nezapadá do ich politickej ideológie, čo volebného programu a preto nechcú s tým nič robiť. A presne kvôli takým „pochybovačom“ sa rozhodla s kolegom pustiť do analýz. „Je jednoduchšie potlačovať existenciu globálnej zmeny klímy, než hľadať dôkazy, ktoré by tento proces vyvrátili,“ tvrdí Katharine vo svojom statuse. Avšak tým, že budeme ignorovať tak očividný jav, neprispejeme k jeho riešeniu. Skôr naopak. Preto by sa malo čo najviac vedcov spojiť a začať robiť nevyhnutné opatrenia. A to ešte skôr, než bude až príliš neskoro.

Pozri aj: Pred pár týždňami 100 metrová tsunami zdevastovala mesto v Grónsku. Ako vzniká takáto mega-vlna?

indy100.com
0
Komentovať (0)