Foto: Unsplash

Dokážete správne zodpovedať na tieto otázky týkajúce sa súhvezdí?

Nočná obloha, hviezdy a súhvezdia, ktoré vytvárajú, fascinovali ľudí už od počiatku vekov. Pri pohľade na nočnú oblohu a zamyslení sa nad takmer nekonečnosťou vesmíru, sa nás zmocňuje pocit malosti, ale aj myšlienka, že vo vesmíre jednoducho nemôžeme byť sami. Hviezdy, na ktoré sa pozeráme, sú v drvivej väčšine masívnejšie než naše Slnko a nachádzajú sa vo vzdialenostiach miliónov svetelných rokov. Už len samotný tento fakt je dychberúci. Čo však viete o súhvezdiach na nočnej oblohe? Otestujte sa. 

Ak sa vám tento kvíz páčil, nezabudnite si vyskúšať aj ďalšie v našej sekcii.

Koľko je súhvezdí modernej astronómie?

Unsplash

Súhvezdí modernej astronómie je 88.

Ako sa volal významný staroveký astronóm, ktorý zaviedol až 48 súhvezdí, z ktorých mnohé sa dodnes používajú?

Unsplash

Klaudios Ptolemaios bol grécky geograf, astronóm a astrológ. Pravdepodobne žil a pracoval v egyptskej Alexandrii. Zaviedol 48 súhvezdí, ktoré zostavil z najjasnejších viditeľných hviezd.

Ktoré súhvezdie môžeme nájsť napríklad aj na vlajke Austrálie?

Public Domain

Nielen na vlajke Austrálie, ale aj na vlajke Nového Zélandu je možné nájsť vyobrazenie súhvezdia Južný kríž.

Mnohé súhvezdia dostali mená po zvieratách. Aké medzi nimi nenájdeme?

Unsplash

Na oblohe môžeme nájsť ako súhvezdie Chameleón, tak aj súhvezdie Veľryba. Súhvezdie Mačka by ste ale hľadali márne, aj keď je pravda, že rôzne mačkovité šelmy ako napríklad lev či rys svoje súhvezdia majú.

Je Veľký voz súhvezdie?

Unsplash

Aj keď je Veľký voz mnohými považovanými za súhvezdie, tento obrazec je iba časťou väčšieho súhvezdia.

V ktorom súhvezdí môžeme nájsť Veľký voz?

Unsplash

Veľká medvedica patrí medzi veľké súhvezdia a jeho súčasťou je tiež obrazec Veľký voz.

Ktoré súhvezdie je rozlohu najväčšie?

Unsplash

Najväčším súhvezdím na oblohe je Hydra s rozlohou 1303 štvorcových stupňov. Na druhom mieste je súhvezdie Panna s rozlohou 1 294 štvorcových stupňov a prvú trojku uzatvára Veľká medvedica s rozlohou 1280 štvorcových stupňov.

Ktoré súhvezdie má tvar písmena "W"?

Kasiopeja patrí medzi najznámejšie a najvýraznejšie súhvezdia oblohy. Súhvezdie tvoria hviezdy Schedar, Caph, Cih, Ruchbach (Ksora) a Segin. Spolu vytvárajú typický tvar písmena "W".

Ktoré súhvezdie je rozlohu najmenšie?

Unsplash

Súhvezdie Južný kríž má rozlohu iba 68 štvorcových stupňov a je tak najmenším súhvezdím. Pred ním je súhvezdie koník (72 štvorcových stupňov) a potom súhvezdie Šíp (80 štvorcových stupňov).

Ako sa volá 13. súhvezdie, ktoré sa neradí medzi znamenia zvieratníka, aj keď by sa malo, keďže ním prechádza v priebehu roka Slnko?

Pixabay

Slnko prechádza cez Hadonos od 30. 11. do 17. 12. Napriek tomu Hadonos nepatrí medzi znamenia zvieratníka, i keď má na to právo. Dôvody, prečo astrológovia Hadonosa do zvieratníka nezaradili, nie sú známe.

0
Uložiť článok
Komentovať