Foto: MovieStillsDB

Vyznáte sa v pojmoch kinematografie, ktoré sa v médiách neustále skloňujú?

Tie pojmy už videl každý, no len ozajstný filmový fanúšik a nadšenec kinematografie aj vie, čo konkrétne znamenajú. Patríte medzi nich? Otestujte sa v našom špeciálnom filmovom kvíze.

Sequle, prequel reboot.. to sú len tri z pojmov, s ktorými sa v 21. storočí nielen pri filmoch, ale aj pri televíznych projektoch stretávame pomerne často. Viete však, čo znamenajú? V nasledujúcich 10 otázkach si môžete otestovať svoje vedomosti z vybraných pojmov filmového sveta. Samozrejme, tak ako pri každom kvíze na našom webe, ani v tomto prípade to nemusí byť také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ak sa vám tento kvíz páčil, nezabudnite si vyskúšať aj ďalšie v našej sekcii.

*Poznámka: Fotografie pri jednotlivých otázkach sú ilustračné. Niektoré z nich vám ale môžu pri odpovediach pomôcť.

Akým pojmom označujeme priame pokračovanie filmu?

Foto: MovieStillsDB

Keď už sme pri tom, viete, čo je to pastiš?

Foto: MovieStillsDB

Pastiš, z francúzskeho pastiche, je napodobenina iného umeleckého diela (filmového, literárneho, hudobného, výtvarného). Príkladom pastišu je napríklad postava Sherlocka Holmesa, ktorého pôvodným autorom je sir Arthur Conan Doyle. Postavu Sherlocka však vo svojich dielach využívali, respektíve nejako kopírovali, aj iní spisovatelia. Často tiež písali zdanlivé „pokračovania“ takýchto príbehov. Medzi nimi je napríklad dobrý priateľ Doyla, autor Petra Pana, spisovateľ J. M. Barrie. Vo filmovom priemysle sa o pastišoch hovorí aj ako o vzdávaní pocty iným režisérom. Hold iným tvorcom vzdával rôznymi poznámkami vo svojich filmoch napríklad Quentin Tarantino.

Ktorý z týchto seriálov nie je spin-offom?

Foto: MovieStillsDB

Spin-off je dielom, ktoré je síce samostatné, no jeho pôvod možno nájsť v inom diele. Sitkom Joey je spin-offom sitkomu Priatelia, NCIS je spin-offom seriálu JAG. Jediný z trojice, ktorý spin-offom nie je, je seriál Kriminálka Las Vegas. Tá jediná je pôvodným seriálom, z ktorého ale neskôr vznikli spin-offy ako CSI: Miami, CSI: NY, CSI: Cyber či chystaná novinka CSI: Vegas.

Akým správnym anglickým pojmom možno označiť snímku Rogue One patriacu do univerza Star Wars?

Foto: MovieStillsDB

Tu je to, uznávame, trošičku zložitejšie. Interquel je totiž vlastne midquel, teda pokračovanie, ktoré sa odohráva medzi udalosťami dvoch filmov, ktoré na seba už predtým nadväzovali. Film Rogue One: A Star Wars Story je veľmi pekným príkladom interquelu. Pôvodným filmom je totiž film Star Wars IV – Nová nádej, ktorý samotný má dve pokračovania (Epizódu V a VI) a tri prequelové trilógie (Epizódy I až III). Vo finále to teda vyzerá nasledovne: Po filme Star Wars III – Pomsta Sithov chronologicky nasleduje Star Wars IV, avšak neskôr vznikol film Rogue One, ktorý sa odohráva medzi epizódami III a IV. Je teda ich interquelom, teda akýmsi „medzipokračovaním“.

Každá ďalšia nová filmová séria o Spider-Manovi nemôže byť označovaná za pokračovanie, pretože tie na seba nenadväzujú, ako to pri pokračovaniach (alebo sequeloch) býva. Akým pojmom ju teda môžeme označiť?

Foto: MovieStillsDB

Reboot je označenie pre nový film, ktorý čerpá námet z rovnakého základu (filmu alebo filmovej série), no nie je jeho remakom (teda prerábkou), ani priamym pokračovaním, ale začína celkom nanovo. Príkladom môže byť práve séria filmov o Spider-Manovi. Sam Raimi režíroval prvé tri filmy s Tobeym Maguirom v hlavnej úlohe. Neskôr ale došlo k rebootovaniu celej série a nakrútili sa dva nové filmy, kde Spider-Mana stvárnil Andrew Garfield. Ďalší reboot série nastal, keď sa postava Spider-Mana ocitla v koncepte štúdia Disney – Marvel Cinematic Universe - a nakrútené boli tri nové celovečeráky (ten tretí uvidíme na Vianoce 2021).

Ktorý z týchto druhov upútaviek na film trvá zvyčajne dlhšie?

Foto: Unsplash

Je všeobecne dané, že filmový trailer musí trvať maximálne 2 minúty a 30 sekúnd, toto pravidlo stanovila v USA organizácia The Motion Picture Association. Každé filmové štúdio či distribútor filmu má ale právo aspoň raz za rok tento časový limit prekročiť, pokiaľ si myslia, že si ten-ktorý film zaslúži ukázať viac.

Aké filmy sú označované pojmom „standalone sequel“?

Foto: MovieStillsDB

Takým filmom môže byť napríklad štvrtý diel Pirátov Karibiku, ktorý vyšiel u nás s podtitulom V neznámych vodách (On Stranger Tides).

Akým anglickým pojmom označujeme filmy, ktoré sa vyznačujú veľkým rozpočtom a sú zamerané pre masového diváka?

Foto: MovieStillsDB

Ako sa volajú filmové úlohy, ktoré sa spravidla neuvádzajú v úvodných ani záverečných titulkoch filmov?

Foto: MovieStillsDB

Ide o „krátke šteky“ nejakej verejne známej osobnosti, ktorá sa v tom-ktorom filme objaví. Známy svojimi cameo úlohami bol aj tvorca komiksov Stan Lee. Toho sme mohli vidieť vo vybraných scénach všetkých filmov, ktoré boli nakrútené podľa ním vytvorených komiksových postáv.

A na záver to najľahšie: Čo vo filmovej/seriálovej produkcii označujeme pojmom cliffhanger?

Foto: MovieStillsDB

0
Uložiť článok
Komentovať