Foto: Unsplash

O drogách počúvame takmer z každej strany už od útleho detstva.

V škole sa priebežne konajú aktivity zamerané na drogovú prevenciu, učíme sa o nich na hodinách a počujeme o nich v médiách z každej strany. Vieme, že sú zlé, majú nepríjemné vedľajšie účinky, stoja veľa peňazí a treba sa im za každú cenu vyhýbať. To všetko je pravda, čo všetko však viete o drogách okrem týchto informácií?

Ak vás kvíz zaujal, navštívte sekciu kvízov na našej stránke, kde ich nájdete omnoho viac.

Účinnou látkou v marihuane je δ-9-tetrahydrokanabinol.

unsplash

Účinnou látkou v marihuane je skutočne δ-9-tetrahydrokanabinol a má skratku THC. Táto účinná látka tvorí približne 10 percent rastliny.

MDMA alebo extáza je droga rastlinného pôvodu.

unsplash

Toto tvrdenie nie je správne, MDMA alebo extáza je droga syntetického pôvodu. Rozšírená je najmä medzi mladými ľuďmi a hovorí sa jej aj "klubová droga". Patrí medzi stimulanty a jej účinok trvá 3 až 6 hodín.

Šalvia divotvorná patrí medzi drogy.

wikipedia

Šalvia divotvorná skutočne patrí medzi drogy, užívajú sa konkrétne listy rastliny, ktoré obsahujú účinnú látku salvinorin A. Svojimi účinkami sa podobá na halucinogény.

Užitie kokaínu spôsobuje zvýšenie telesnej teploty a nespavosť.

wikipedia

Aj zvýšenie telesnej teploty a nespavosť patria medzi následky užitia kokaínu. Okrem toho človeku hrozí nepokoj, nevoľnosť, zvýšený krvný tlak, úbytok váhy a množstvo ďalších nepríjemných účinkov.

Meskalín sa získava z rastliny s názvom peyote.

wikipedia

Peyote alebo Lophophora williamsii je nenápadne vyzerajúci kaktus, na ktorý najčastejšie natrafíte v okolí Mexika a skutočne sa z neho získava meskalín. Patrí medzi psychoaktívne látky a na rituálne a medicínske účely ho využívajú najmä domorodé kmene.

Chemickou štruktúrou sa heroín podobá na endorfín.

wikipedia

Heroín je drogou, ktorá patrí medzi opioidy a chemickou štruktúrou sa skutočne ponáša na endorfín, teda hormón šťastia, ktorý ľudský mozog produkuje prirodzene.

Každý rok zomrie množstvo ľudí na následky predávkovania sa marihuanou.

unsplash

Toto tvrdenie nie je podložené vedecky, ani štatistikami. Aj keď predávkovanie marihuanou môže mať nepríjemné následky a viesť k nehodám, ktoré môžu zapríčiniť úmrtie jedinca, nie sú zdokumentované prípady, kedy by k úmrtiu viedol samotné predávkovanie sa marihuanou.

Drogovú závislosť je možné kompletne vyliečiť.

unsplash

Aj keď závislosť je liečiteľná, je to chronické ochorenie, ktoré nie je možné celkom vyliečiť. V mnohých prípadoch jedinci závislosti prepadnú niekoľkokrát v priebehu života znova a musia sa mať už vždy na pozore.

Metamfetamín sa v zriedkavých prípadoch predpisuje lekármi ako liek.

wikipedia

Dnes sa už metamfetamín predpisuje ako liečivo mimoriadne zriedkavo, v niektorých amerických krajinách je to však ešte stále možné. Kedysi čistý S- metamfetamín predpisovali v tabletkovej forme najmä psychiatri.

V roku 2017 užívalo na Slovensku marihuanu 13,8% mužov a 4% žien vo veku od 15 do 34 rokov.

pixabay

Toto tvrdenie je desivé, no pravdivé. Štatistiky však zároveň uvádzajú, že 24% užívateľov marihuany v minulom roku vyhľadalo odbornú pomoc a podstúpilo liečbu.

Uložiť článok

Najnovšie články