Foto: TASR - Jaroslav Novák

Od pondelka vchádza do platnosti nový COVID automat, rovnako aj vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Nový COVID automat prijala v utorok vláda jednohlasne s minimálnymi technickými úpravami. Od pondelka (16. 8.) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu.

Nový COVID automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov – od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia). Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu nakazených napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov.

Foto: MZ

Čím viac očkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým bude väčšia šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia. Prevádzky sa po novom rozhodnú, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo negatívne testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných. Podľa toho sa potom budú odvíjať aj ďalšie opatrenia. Hlavný hygienik zároveň vydal vyhlášky, ktoré podmieňujú jednotlivé opatrenia.

Nosenie rúšok

Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Respirátor však bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia, k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

„V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) bude možné respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ. V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom povinné v okresoch v 2. alebo 3. stupni ohrozenia (bordová alebo čierna farba). V exteriéroch okresov v 1. stupni ohrozenia (červená farba), ostražitosť (oranžová farba) alebo monitoring (zelená farba) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.

Foto: pixabay

„Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie,“ dodal Eliáš. Ostatné ustanovenia sa nemenia.

Úrad verejného zdravotníctva SR vo štvrtok zverejnil prvé tri vyhlášky, ktoré reagujú na nový COVID automat. Týkajú sa nosenia rúšok a respirátorov, návštev v nemocniciach a izolácie pozitívnych osôb. Platiť budú od pondelka 16. augusta. Upravuje sa v nich aj definícia plne zaočkovanej osoby. Horná hranica trvania očkovania proti ochoreniu COVID-19, ktorá bola doteraz 12 mesiacov, už nebude po novom stanovená.

Návštevy v nemocnici

Návštevy na lôžkových oddeleniach v nemocniciach budú počas trvania pandémie zakázané. Uplatňovať sa však budú dať aj viaceré výnimky. Vyplýva to z najnovšej vyhlášky k návštevám v zdravotníckych zariadeniach, ktorú vo štvrtok zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Výnimky budú mať, tak ako aj doteraz, kňazi podávajúci sviatosť pomazania chorým a umierajúcim. „Navštevovať bude možné aj osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko choré a umierajúce,“ uviedol Marek Eliáš.

Návštevníkmi budú môcť byť osoby, ktoré sú plne zaočkované, prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo majú negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín od odberu a antigénový test nemôže byť starší ako 24 hodín od odberu. Úrad pripomína, že potvrdenie o zaočkovanosti, prekonaní ochorenia COVID-19 je možné nahradiť aj digitálnym COVID preukazom EÚ.

Zároveň dodal, že regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) môžu nariadiť vo svojej územnej pôsobnosti aj miernejšie, prípadne prísnejšie opatrenia. V nemocniciach budú môcť od osôb vyžadovať aj doklady, ktoré potvrdzujú vyššie uvádzané skutočnosti a dajú sa spojiť s vašou identitou.

Úzke kontakty a karanténa

Osoba s príznakmi ochorenia COVID-19 bude musieť po novom oboznámiť všetkých ľudí, s ktorými prišla do kontaktu, dva dni pred ich objavením sa. Vyplýva to z vyhlášky k izolácii pozitívnych osôb, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Osoba pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 musí informovať ľudí, s ktorými prišla do kontaktu počas dvoch dní pred odberom vzorky. Týka sa to všetkých pozitívne testovaných či už PCR testom, LAMP testom alebo antigénovým testom.

Uložiť článok

Najnovšie články