Často si ľudí s narcistickými rysmi predstavujeme ako nafúkancov a namyslencov z ktorých ich povaha priam kričí. Sme naivní, ak si myslíme, že takáto predstava je jediná správna. To, že je niekto narcis ešte neznamená, že je hlúpy, skôr naopak.

Uvedomuje si, že je iný ako ostatní, a preto vie svoju inakosť dobre maskovať. Aj kvôli tomu je často veľmi ťažké odhaliť, že je niekto narcis. Prečo je ale to také dôležité? Nuž, vzťahy s týmito ľuďmi bývajú náročné, vyčerpávajúce a komplikované. Obzvlášť ak ide o partnerské vzťahy.

Dnes vám povieme o 3 spôsoboch, ktorými vo vzťahoch hrajú narcisti svoje špinavé hry

Pán dôležitý

Vychádzajúc z vlastnej predstavy o svojej nesmiernej dôležitosti a jedinečnosti si narcisti myslia, že sú nenahraditeľní. Nikto ich nedokáže zastúpiť v práci, nikto nedokáže veci robiť lepšie než oni a samozrejme, nikto im nemá právo radiť. Svoje velikášske reči o sebe však dokážu prepliesť drobnými komplimentmi inej osobe, aby ich samochvála nebola až taká zjavná.

Unsplash.com/Allef Vinicius

Radi organizujú rôzne akcie a riadia väčší počet ľudí, pričom dbajú na dôslednosť a precíznosť. Preto sa môže stať, že aj chystanie rodinnej oslavy sa môže zmeniť na projekt, v ktorom sa neplnenie si úloh prísne trestá.

Drsňák

Ikonickí filmoví drsní chlapci, gangstri či zločinci nám aj vďaka striebornému plátnu vytvorili predstavu „bad boy-a“, ktorý sa navonok správa chladne a odmerane, no kdesi vo vnútri je milujúci a citlivý. Žiaľ, v realite je to inak; ak sa niekto správa neempaticky, pravdepodobne to nie je kvôli imidžu ale preto, že mu empatia chýba.

Ešte ľahšie sa ale necháme oklamať tým, keď sa niekto správa nadradene. Naivne si myslíme, že i keď sa na väčšinu ľudí díva zvrchu, na tých svojich najbližších sa bude dívať inak. Omyl. Narcisti vnímajú všetkých ako menejcenných.

Unsplash.com/Willspirit SBLN

Chúďatko

Tretím častým prestrojením narcistu je hra na chúďatko – na toho, kto nič nedokáže, kto je vždy ten menejcenný a utláčaný, na toho, kto bol v detstve šikanovaný, kto bol najškaredší a podobne. Týmto svojím správaním a postojom vyžaduje od ostatných špeciálnu starostlivosť a zvláštny prístup a presne o to mu ide.

Nesedí vám to, lebo sa pýtate, ktorý narcis by robil zo seba pred inými takého hlupáka? Nuž, v podstate, jemu to je jedno – na mienke ostatných mu vôbec nezáleží a možno sa kdesi vo vnútri z ostatných smeje, že sa nechali tak ľahko nachytať.

Unsplash.com/Josh Peterson

Ďalšie varovné signály

Narcisti sú obvykle veľmi inteligentní a prefíkaní ľudia, ktorý dokážu inými manipulovať tak, že si to ani nevšimnú. Avšak vo chvíli, keď prestanú robiť to, čo si títo manipulátori prajú, začnú zúriť. Vyskúšajú na vás všetky možné techniky od citového vydierania cez sebaobviňovanie, až po ignoráciu či chladné a formálne správanie.

Vzdajte sa predstavy, že by ste mohli narcisa zmeniť. Nemáte šancu a okrem toho, môže vás ešte viac zamotať do svojich hier. Narcis sa môže zmeniť iba vtedy, ak to on sám chce, čo sa žiaľ stáva zriedkakedy.

Pozri aj: Otvorený list tyrana a narcistu obeti, ktorej ubližoval: „Nehraj moje špinavé hry…“

yourtango
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy