Nemôžeme zmeniť tých, čo nás odsudzujú a hodnotia. Môžeme však zmeniť postoj k odsudzovaniu. 

Priznajme si to na rovinu. Tento svet nie je úplne to najideálnejšie miestečko, v ktorom by sme všetci fičali len na lásku, šťastie a blahoprajnosť. Svet je negatívne miesto, plné ohovárania a odsudzovania. Stačí, keď si na seba oblečiete niečo nezvyčajné, a už sa stanete terčom hodnotení, ohovárania a pripomienok. Vieme, čo sa s tým dá urobiť!

Najprv začneme od Adama. Alebo od Evy. Neraz sa sami pomaly ale isto dostaneme do polohy toho, kto odsudzuje a hodnotí. Stačí sa pozorovať aspoň na pár okamihov. Prejde okolo nás niekto, kto  nám nie je veľmi sympatický, a už nám zapracuje hlas v hlave. Je to jedno, čo sa v skutočnosti deje. Zdá, sa, že nás všetkých istým spôsobom vytáča inakosť. A tak ľuďom dávame rôzne nálepky. „To je tá, čo sa nevydala.“ „To je ten, čo nevychádza s matkou.“ „To je ten, ktorý bol na psychiatrii.“ Ako teda neodsudzovať a nedávať energiu na niečo, čo pomáha vytvárať tento negatívny svet? Na výber máme viacero možností:

#1 Prestaňme odsudzovať

A to aj v prípade, že by sa pred našimi očami premávala dôchodkyňa na motorke odetá len v nohavičkách. Každý má právo na svoju cestu. Ak mu vyhovuje, a ak nezasahuje do nášho súkromia, je to fajn. A v prvom rade je to vec samotného človeka. Ak nabudúce budeme chcieť niekoho hodnotiť, radšej sa nadýchnime a uvedomme si, na čo sa chystáme. Ušetrenú energiu môžeme dať na svoj vnútorný rozvoj, čo nikdy nie je na škodu!

#2  Hľadajme na človeku niečo pozitívne

A každý to má v sebe. Aj ten najväčší uhundranec. Preto miesto ohovárania hľadajme pozitívne veci. Ten pán, ktorý sa každé ráno  rozčuľuje nad nezodpovednými psíčkarmi má rád prírodu a chce, aby okolo nás bolo čisté prostredie. Dokáže vstať ráno z postele. A ďalšie klady sa na ňom tiež určite dajú nájsť. Stojí to za tú trošku námahy!

#3 Neberte to osobne

Ak vás niekto za niečo odsudzuje, znamená to, že nemá niečo spracované predovšetkým sám v sebe. Keby bol úplne v „pohodke,“ nemal by potrebu hodnotiť. Preto sa na toho, ktorý vás neustále kritizuje, hodnotí a posudzuje, pozerajte so súcitom. Zaslúži si to.

#4 Odíďte

Ak je situácia taká zlá, že si neviete udržať nadhľad a kontrolu, odíďte. Je to pre vaše dobro. Energia je príliš vzácna na to, aby sme ju plytvali na blbosti. Nenechajte sa postaviť na pranier. Je to váš život a vaša cesta. Nikto ju neprejde za vás!

Pozri aj: 10 “zlozvykov”, ktoré má každý jeden inteligentný človek

themindsjournal.com
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)