Ak pri hádke či diskusii strácate argumenty, vyskúšajte techniku červeného sleďa. Možno ste o nej nikdy nepočuli, hoci sa s ňou stretávate v každodennom živote.

Pri hádkach či argumentoch často zlyhávame práve preto, lebo nám chýba potrebný argument. Vieme, čo chceme povedať, no súper nás tak zvalcuje svojimi brilantnými slovami, že automaticky začneme strácať pevnú pôdu pod nohami. Ak ste v úzkych, vyskúšajte techniku červeného sleďa. Tá je obľúbená najmä u politikov.

Čo to vlastne je? Na začiatku sa pozrieme trošku do histórie. Začala sa používať pri poľovníckych psoch, ktorých úlohou bolo nájsť zranenú zver. Orientovali sa na základe krvavej stopy. Aby to však nemali celkom jednoduché, poľovníci sa rozhodli zmiasť ich pomocou údeného červeného sleďa, ktorého im kládli do cesty. Úlohou sleďa bolo práve odviesť pozornosť psa od správnej stopy. Pre psi, ktoré sa orientujú najmä čuchom, to bol naozaj silný podnet.

Technika na odpútanie pozornosti súpera sa teda nazýva technika červeného sleďa. Využívajú ju politici, ale stretneme sa s ňou aj v každodennom živote. A ako ju teda môžeme využiť aj my pre svoj vlastný prospech?

Najdôležitejšie je odviesť pozornosť

Photo by Headway on Unsplash

Ak ste pozerali správy, určite ste si všimli, že politici, ktorí “majú za ušami”, nikdy neodpovedajú priamo na položenú otázku. Začnú sa vykrúcať a čím skôr sa snažia zmeniť tému. A to je práve podstata tejto techniky. Ak vás kritizujú, nesnažte sa vyvrátiť argumenty. Miesto toho zmeňte tému. Uvedieme si malý príklad.

“Je to pravda, že si ma podviedol?”

“Nevera, to ti je najväčší morálny deficit ľudstva. Už dávno sme zabudli na to, aké je to byť človekom. Vďaka klesajúcej morálke sa vraždíme a zabíjame. Už si si všimla, koľko utečencov prichádza do okolitých krajín? Neviem, ako to chce naša vláda riešiť. Ale bude to tak, ako vždy. Nikto nikomu nepomôže, všetci len sľubujú, pričom nikto nekoná.”

Photo by Joseph Pearson on Unsplash

Samozrejme ide o nadnesený príklad, ale zachytili ste tú podstatu? Ak áno, tak presne o tom je taktika červeného sleďa. Samozrejme, s jej použitím to netreba preháňať. V živote je predsa len najdôležitejšia úprimnosť a tú veru nepredčí žiadna psychologická technika.

Pozri aj: Aj hádať sa treba vedieť. Vzťahoví terapeuti by chceli, aby ste poznali týchto 7 pravidiel konštruktívnej hádky

learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať