Prečo sa dnešné páry tak skoro rozchádzajú? Väčšina prípadov je založená na tom, že dané osoby medzi sebou nedokážu vyriešiť svoje konflikty a problémy. Vedci sa na tento problém pozreli, a štúdia, ktorá trvala vyše 10 rokov, priniesla takéto závery.

Tak, ako všetko dobré, čo v živote zažijete, aj dlhotrvajúce vzťahy si vyžadujú tvrdú prácu a neustále úsilie z oboch strán, aby vzťah pretrval aj naďalej. Nie je to stále iba prechádza ružovou záhradou. Prednedávnom sme písali o tom, že existuje až 5 štádií lásky, no väčšina párov sa dostane len po tretie. V tomto článku sa však pozrieme na novú vedeckú štúdiu, ktorá hovorí o tom, že existujú dve základné vlastnosti, ktoré definujú šťastné vzťahy. Sú to vlastnosti, ktoré by mal každý z nás vo svojom osobnom živote mať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskum trval celé desaťročie a za toto dlhé obdobie psychológovia John a Julie Gottman na vzorke 13-tisíc párov zistili, že sú to práve tieto dve vlastnosti: láskavosť a veľkorysosť.

Hovoria, že láskavosť je akýmsi lepidlom všetkých párov. „Spoločne s emočnou stabilitou je táto vlastnosť najdôležitejším faktorom pri úspešnom vzťahu či manželstve,“ dopĺňajú. Najťažšie obdobie, kedy „praktizovať“ láskavosť je samozrejme vtedy, keď sa so svojim partnerom dostanete do sporu. Je to však okamih, ktorý si vyžaduje túto vlastnosť viac, než ktorýkoľvek iný okamih. Hovoria, že najdôležitejšie je zabudnúť na svoj hnev a zúrivosť, pretože tieto dve veci môžu spôsobiť nenapraviteľné škvrny na všetkých vzťahoch.

„Láskavosť však neznamená, že nebudeme vyjadrovať naše negatívne emócie, ale napovedá nám to, akým spôsobom hnev vyjadríme. Môžete na svojho partnera kričať, no jednoduchšia cesta je vysvetliť mu, prečo ste nahnevaní, zlostní či smutní, čo je samozrejme šetrnejšia cesta,“ vysvetlila Julia Gottman.

Nehnevajte sa teda na svojho partnera ale radšej mu vysvetlite, prečo ste smutní. Problém ihneď vyriešite, a môžete si spolu užívať ďalších krásnych chvíľ.

Business Insider
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov