Slovenskí hokejisti majú za sebou piaty zápas na majstrovstvách sveta v hokeji.

Slovensko odohralo svoj piaty zápas na turnaji. Pred týmto duelom sme mali na konte iba jednu výhru a tri prehry a preto, ak sme ešte chceli pomýšľať nad postupom zo skupiny, zápas s Kazachstanom sme museli vyhrať v riadnom hracom čase. Napriek ťažkému zápasu sa nám podarilo Kazachstan zdolať 4:3.

Slovensko nastúpilo v bráne opäť s Adamom Húskom, na striedačke s Matejom Tomekom. Do obrany tréneri nasadili Čerešňáka, Feherváryho, Nemca, Ivana, Grmana, Rosandića a Jánošíka.

Do prvej formácie sa k Tatarovi a Krištofovi presunul Slafkovský. Pospíšil sa posunul do druhej formácie k Romanovi a Regendovi. Tretiu formáciu vytvorili Lantoši, Tamáši a Liška, v poslednej sme mohli vidieť Sýkoru, Takáča a prvý zápas na turnaji odohral Andrej Kollár.

Prvá tretina

Zápas sme začali aktívne, hneď prvé dve formácie v úvodnej minúte dokázali dvakrát ohroziť kazašskú bránku. V štvrtej minúte dokázal náš prvý útok zatlačiť súpera v útočnom pásme, Feherváry nastrelil žrď no ani z následnej dorážky nedokázal dostať puk za brankára Shutova Krištof. Oproti zápasu so Švajčiarskom sme sa viditeľne poučili a už počas prvých piatich minút sme vyslali na kazašského brankára 6 striel.

V ôsmej minúte ale pohrozili aj Kazachovia, po chybe za našou bránkou však osamoteného Dietza vychytal Húska. V trinástej minúte sme sa ale ako prví v zápase presadili my, po Takáčovej nahrávke otvoril skóre pri debute na šampionáte Andrej Kollár.

Minútu na to prišiel absolútne zbytočný nedovolený zákrok Pospíšila a náš tím sa musel dve minúty brániť v početnej nevýhode. Len dve sekundy pred skončením trestu prekonal Húsku z dorážky Panyukov, napriek tomu, že takmer celú presilovú hru nedokázali nášho brankára ohroziť.

Pospíšilovi tento zápas nevychádzal, v osemnástej minúte bol opäť vylúčený a Kazachstan mal možnosť streliť ďalší gól čo sa im aj podarilo. 112 sekúnd pred koncom tretiny otočil stav stretnutia Shevchenko.

Druhá tretina

Úvod tretiny sme boli opäť aktívni a prvé štyri minúty sa prakticky skoro celé hrali v obrannom pásme Kazachstanu. Slováci dokázali vyslať na Shutova viacero striel, žiadna z nich ale za jeho chrbtom neskončila.

Naša nedisciplinovanosť však pokračovala aj v tejto tretine, po spornom momente si musel odsedieť dve minúty Grman. Tejto oslabovke sa nám ubrániť podarilo bez výraznejších kazašských príležitostí.

V deviatej minúte sme si zahrali prvú presilovú hru v zápase aj my. Po tvrdom faule na Minárika si musel až 5 minút odsedieť Akolzin. Už po 46 sekundách sa nám ju podarilo využiť, po strele Feherváryho od modrej čiary skončil puk za bránkovou čiarou a presilová hra pokračovala ďalej.

Päťminútovú presilovú hru sa nám podarilo dokonale využiť, tretí gól nášho tímu strelil z úniku Liška 43 sekúnd pred jej koncom. Krátko po jej skončení ukázal svoje ohromné kvality Juraj Slafkovský, ktorý bol pri snahe dať gól faulovaný a mal možnosť samostatného nájazdu. Ten sa mu podarilo dokonale blafákom premeniť a zvýšil na 4:2 šesť minút pred koncom tretiny.

Zvyšok tretiny sme už nevideli žiadne vyložené príležitosti.

Tretia tretina

V úvode tretiny mali viac z hry Kazachovia, na Húskovú bránku vystrelili počas prvých troch minút štyri strely. Ich aktivita vyústila až ku gólu, keď Orekhovovu strelu nechytateľne tečoval Panyukov a znížil na 4:3. Kazachstan po strelenom góle hýril aktivitou a naši hokejisti mali problém s prechodom cez stredné pásmo.

Kazašský tlak sa nám podarilo 10 minút pred koncom zápasu oslabiť našou zvýšenou aktivitou. Do šancí sa postupne dostali Feherváry, Tatar aj Regenda, gól sme ale nevideli.

90 sekúnd pred koncom zápasu Kazachstan odvolal brankára. Hneď po desiatich sekundách sa k možnosti streliť puk do prázdnej bránky dostal Krištof, tú ale netrafil. Kazachstanu sa už vyrovnať nepodarilo a tak sa nám podarilo získať všetky tri body z existenčného zápasu.

Ďalší zápas odohrá naša reprezentácia už zajtra, 21. mája o 19:20 proti Taliansku.