Mávate problém so sebadôverou? Neradi komunikujete s cudzími ľuďmi alebo sa nenávidíte za to, čo a ako to robíte? Nič nie je stratené. Podľa známej psychologičky sa všetky problémy dajú prekonať.

Nedávno sa v známom magazíne  Psychology Today objavil článok, ktorý spísala praktická psychologička a autorka niekoľkých kníh o psychológii človeka, Melanie Greenberg. Verí tomu, že existujú tri hlavné problémy toho, prečo si človek nedokáže veriť. Tvrdí, že každý z nich je riešiteľný, no najskôr treba porozumieť príčinám našich konkrétnych problémov. Keď odhalíte svoje problémy, potom vám určite pomôžu aj tieto tri triky od psychológov, ako získať stratenú sebadôveru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aké sú teda tri hlavné príčiny? Poďme sa na ne pozrieť.

Nedávne zlyhanie či odmietnutie

Akademici, ktorí vykonali výskum fenoménu zvaného šťastie zistili nasledovné veci: to, ako prežívame šťastie, až v 40% prípadoch závisí na nedávnych udalostiach v našom živote. Koniec vzťahu, smrť blízkeho človeka, vykopnutie z roboty či choroby majú na šťastie ten najhorší dopad. Nešťastie má obrovský vplyv na hodnotenie seba samého a je viac než možné, že vaše sebavedomie klesá ako dôsledok týchto nedávnych zážitkov.

Psychológ Guy Winch vo svojej knihe Emotional Firt Aid tvrdí, že ľudia, ktorí majú o sebe nízku mienku, trpia týmto problémom dlhšiu dobu. „Keď sme stratili prácu, vedie to k znovuzrodeniu starých myšlienook o našej údajnej bezcennosti,“ píše Guy Winch. Je dôležité si uvedomiť, že neúspech je súčasťou života. Predtým, ako sa stal Abraham Lincoln prezidentom USA, prišiel o prácu a nepodarilo sa mu dostať do kongresu dvakrát po sebe. Ak osoba dosiahne svoje ciele napriek viacerým neúspechom, môže to pôsobiť ako silný stimul pre znovuzískanie sebadôvery.

Ako prekonať nedôveru voči sebe samému?

 • Nechajte si chvíľu času na prispôsobenie sa novým veciam a podmienkam.
 • Neizolujte sa a pokračujte v tom, čo vás baví a vzbudzuje vo vás zvedavosť.
 • Rozprávajte sa so svojou rodinou a priateľmi, odvrátite tak svoju myseľ od negatívnych myšlienok a pomôže vám to cítiť sa v bezpečí.
 • Hovorte o svojom zlyhaní s ľuďmi, ktorým dôverujete.
 • Nevzdávajte sa a tvrdohlavo sa snažte dosiahnuť svoje ciele.
 • Buďte pripravení na zmeny.

Sociálna úzkosť

Pixabay
Pixabay

Takmer každý z nás mal negatívnu skúsenosť v interakcii s ostatnými – v škole si nás doberali, naše názory ľudia znegovali… Korene tohto strachu však môžu byť ešte hlbšie ako iba v školských časoch. Mohli to spôsobiť aj naši rodičia, keď nás neustále porovnávali s našimi kamarátmi či spolužiakmi a dávali nám príliš najavo naše neúspechy či zlé známky.

Mnohí z nás majú teraz strach zo situácií, kedy sa majú rozprávať s ľuďmi, či už ide o rodinné oslavy, pohovory, alebo večierky. Máme strach z toho, že nás budú ľudia hodnotiť negatívne, že sa budú sústrediť iba na naše negatívne vlastnosti, čo nás ďalej vedie k úplnej strate dôvery a ďalším starostiam vo svojom vnútri.

Ako prekonať strach zo sociálnej interakcie

 • Hádajte sa so svojim najväčším kritikom – a teda so sebou. Pripomínajte si svoje dobré vlastnosti – máte skvelý zmysel pre humor, ste dobrý kamarát, alebo dobrý umelec. Nech je to čokoľvek, určite sa vo vás nachádza niečo dobré, na čo môžete byť hrdí.
 • Ak hovoríte s ľuďmi, ktorých dobre nepoznáte, premýšľajte nad témami rozhovoru, v ktorých ste doma.
 • Ak sa pokúsite vyhnúť sociálnej interakcii, všetko sa iba zhorší. Choďte na tú oslavu alebo na párty, aj napriek tomu, že ste nervózni. Skúsenosti sú veľmi dôležité, veď nič sa bez praxe nenaučíte.
 • Dajte si reálne ciele. Aj keď je to len krátka konverzácia s niekoľkými cudzími ľuďmi na oslave či párty, môže to byť jeden z tých najdôležitejších krokov, ktoré v tomto smere spravíte.
 • Zamerajte sa na iných ľudí. Spravte zo seba pozorovateľa a preskúmajte to, ako dávajú ľudia okolo seba najavo emócie, alebo to, o čom sa rozprávajú. Pomôže vám to k tomu, aby ste sa menej zameriavali na svoje negatívne pocity a naučíte sa tak nové spôsoby komunikácie s ľuďmi.

Perfekcionizmus

Pixabay
Pixabay

Niektorí ľudia majú na seba strašne vysoké nároky. Sú presvedčení, že sa musia dostať na tú najvyššiu úroveň v čomkoľvek. Mať tie najkrajšie deti, najkrajšieho manžela, alebo tú najlepšiu prácu. Bohužiaľ, nie všetko v živote dopadne tak, ako chceme, a čo je horšie, nezávisí to iba od nás. Sú veci, na ktoré vplyv nemáme: náš nepríjemný šéf, to, že si nevieme nájsť prácu, gény a mnoho ďalších vecí.

Ak máte stále pocit sklamania kvôli tomu, že nič nie je tak dokonalé ako si to predstavujete, môže to mať jedného dňa tragické následky na vaše sebavedomie. A nielen na to, môže to viesť k ďalším zdravotným problémom ako depresia, nespavosť, poruchy príjmu potravy či chronická únava.

Ako bojovať proti perfekcionizmu

 • Nesúďte seba samého na základe výsledku svojich činov (ktoré často nemôžete ovplyvniť).
 • Opýtajte sa sami seba: Ak by ste boli o 10% lepší vo všetkých oblastiach svojho života, dosiahli by ste požadovaný výsledok? Ak bude odpoveď nie, potom jednoducho nestojí za to strácať nad tým svoj čas a energiu.
 • Perfekcionizmus je postavený na princípe „všetko alebo nič“. Snažte sa vidieť aj to, že veci v tomto živote nikdy nie sú čiernobiele. Sú aj odtiene šedej. Berte do úvahy všetky okolnosti, veď aj keď ste nedosiahli požadovaný výsledok, v tom celom procese ste sa určite naučili mnoho nového.
 • Sebahodnotenie nie je nikdy stabilné. Buď ste so sebou spokojní, ak ide všetko podľa plánu, alebo sa nenávidíte. Naučte sa milovať seba samého napriek všetkému, čo sa deje.
Psychology Today
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov