Michaela Galambošová / /
Neverte všetkému, čo vám váš mozog vyhodnotí ako "svätú" pravdu. V skutočnosti to totiž môže byť úplne inak.

Mozog je i naďalej tým najmenej prebádaným orgánom v našom tele. A nikdy, naozaj nikdy, nás neprestane udivovať. Ak však veríte všetkému, čo vám predostrie ako čistý fakt, radšej nepokračujte v čítaní. Pretože po prečítaní tohto článku budete pravdepodobne sklamaní.

Prinášame vám 12 trikov, s ktorými sa stretol už každý z nás. Aktér týchto výstrelkov sa však ukrýva v našej hlave.

#1 Prekliatie vedomostí

Photo by Caleb Woods on Unsplash

Myslíte si, že veľa viete? Experiment „Prekliatie vedomostí“ nám ukazuje, že niekedy môže byť priveľa informácií či znalostí na škodu. V roku 1990 študentka Elizabeth Newton vykonala zaujímavý experiment. 120 študentov rozdelila do dvoch skupín. Prvá skupina mala vyklepkávať známu melódiu (napríklad Veľa šťastia zdravia) a druhá skupina mala hádať, o akú pesničku ide. Hádajte, aká bola úspešnosť tohto experimentu.

Pred testom si mnohí predpokladali viac než 50%-nú úspešnosť, no v skutočnosti uhádli len 2,5% piesní. Čím to je? Predpokladáme sa, že toho veľa vieme. No niekedy nevieme zaradiť informácie do správnej poličky. A vinníkom je práve náš mozog.

#2 Status quo

Teraz brnkneme na strunu tým, ktorí neznášajú zmeny. Vedeli ste, že ľudia dajú v drvivej väčšine prednosť zaužívaným cestám a rituálom, než by mali vyskúšať niečo nové a tak posunúť hranice svojho pohodlia? Je to bohužiaľ tak.

#3 Ilúzia transparentnosti

Photo by Rhendi Rukmana on Unsplash

Predstavte si, že niekomu niečo vysvetľujete. Automaticky čakáte, že pochopí, čo tým myslíte, však? Akosi predpokladáme, že ľudia budú vedieť čítať medzi riadkami, no v skutočnosti väčšinu okolie nemá ani paru o našich pocitoch.

#4 Náš uhol pohľadu

Ak sa niečo deje, máme nutkavú tendenciu dokázať, že náš uhol pohľadu je ten správny. Preto podávame len selektívne argumenty, ktoré hrajú v náš prospech. I keď to môže mať od objektivity poriadne ďaleko.

#5 Nadačný efekt

…alebo opäť sme na niečo naleteli. O čo vlastne ide? O dosť bežný jav. Dávame oveľa väčšiu cenu veciam, ktoré sami vlastníme, a preto sa snažíme minimalizovať stratu. Preto naletíme reklamám, ktoré nám sľubujú, že udržia našu práčku či auto v bezchybnom stave. Zaujímavé je, že cudzím veciam už takú hodnotu nepripisujeme.

#6 Profesionálna deformácia

Photo by Mikhail Pavstyuk on Unsplash

Ak sa rozprávate v bežnom živote s priateľom, ktorý je napríklad lekárom, bude mať tendenciu stanoviť vám nejakú diagnózu. Naopak spisovateľ bude vo vás hľadať inšpiráciu a dietologička vám ponúkne pár tipov na chudnutie.

#7 Chyba v plánovaní

Všimli ste si, že keď si vymedzujete na určitú úlohu nejaký čas, zvyčajne si ho stanovíte menej, než by ste potrebovali? Ak však plánujeme nejakú aktivitu niekomu inému, dáme mu viac času, než na danú činnosť potrebuje.

#8 (Ne)činnosť

Photo by William Recinos on Unsplash

Mnohí ľudia si myslia, že je lepšie nerobiť nič, ako keby sme mali urobiť nejakú chybu. Ale to je v skutočnosti jeden z najväčších omylov. Aj nečinnosť môže mať neraz fatálne následky.

#9 Efekt familiárnosti

Tento efekt využíva čoraz viac obchodníkov. Snažia sa, aby ste ich podvedome brali ako súčasť rodiny. Preto vám pri prezeraní nového modelu auta veľmi radi urobia kávičku. Ak ste boli v IKEA, tak určite viete, čo tým myslíme. Doslova sa máte chuť nasťahovať do ich vzorových bytov.

#10 Informačná kaskáda

Photo by rawpixel.com on Unsplash

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo máme tendenciu veriť informáciám a názorom, ktoré prevládajú v mainstreamových médiách a diskusiách? Stačí jednoduchý príklad, s ktorým sa určite stretol takmer každý z nás. Keď sa na svet dostane nejaká informácia, ktorá je proti presvedčeniu väčšiny, tak ju len zriedkakedy zdieľame na Faceboku. A to aj v prípade, že je pravdivá.

#11 Postnákupná racionalizácia

Kúpili ste si niečo hriešne drahé? Po nákupe sa potrebujete uistiť, že ste na to mali právo, a že tá investícia naozaj stála za to. A väčšinou sa vám to aj podarí.

#12 Čo je na obrázku?

Astkhik Rakimova

My vidíme Batmana s roztiahnutými krídlami. A čo tam vidíte vy?

Pozri aj: Neuveríte, čo všetko dokáže váš mozog. Týchto jeho 10 schopností by ste však otestovať určite nechceli

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)