Sú chvíle v našom živote, kedy máme pocit, že sa tá povestná iskra z nášho vzťahu vytratila. Aj keď sa všemožne snažíme, aby sa tam opäť objavila, niekde v hĺbke duše už vieme, že daný vzťah dávno nefunguje. Je nevyhnutné, no veľmi ťažké si takéto niečo priznať.

Je mnoho dôvodov, prečo sa tak cítime a sú to rovnako aj dôvody, prečo chceme ďalej životom pokračovať sami. Vo vzťahu je vždy čo zlepšovať, namiesto toho však často problémy ignorujeme, odkladáme, neriešime. Pripravila som pre vás článok o tom, prečo strácame schopnosť milovať. Ak sa nachádzate, alebo sa niekedy budete nachádzať vo vzťahu, ktorý má problémy, mohlo by vám to pomôcť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo teda strácame schopnosť milovať, alebo teda ľúbiť? Tu je 6 dôvodov.

Nie sme čestní

precoaskakonci1
torinopins.com

Vzťahy si vyžadujú 100% úprimnosť z oboch strán, a to za všetkých okolností. Neexistuje žiadne ospravedlnenie za to, že ste klamali, mali tajomstvo, alebo ste si jednoducho nechali isté veci len pre seba. Keď ste vo vzťahu, ste tím a mali by ste držať spolu. Premýšľať o vzťahu ako o tíme znamená, že ste schopní spolupracovať, pomáhať si, komunikovať a celkovo neexistuje nič, čo by vás na tom druhom prekvapilo, pretože sa dobre poznáte. Je dôležité si uvedomiť, že tajomstvá, hoci aj malé, môžu vzťah zničiť. Byť čestný je veľmi dôležité, preto sa nesnažte nič skrývať a najmä nie pred osobou, s ktorou chcete byť.

Nedokážeme z hlavy pustiť minulosť

Jedným z dôvodov, prečo sa naše vzťahy končia, je to, že nedokážeme odpustiť partnerovi, prípadne aj sebe, nejaké tie „hriechy“ z minulosti. Ak neustále riešite minulosť, minulý vzťah, alebo problémy z minulosti, nečudujte sa, ak to váš partner už po čase nebude chcieť počúvať. Lipnutie na veciach môže spôsobiť, že váš partner bude časom pociťovať odpor. Najmä ak o tom nie ste schopní diskutovať a každý rozhovor vedie k hádke. To, čo sa udialo v minulosti, by tam malo aj ostať. Aj tak to už nezmeníte. Ak myslíte, že sa dokážete vrátiť v čase, môžete to ďalej skúšať, no tým pádom by ste mali nechať aktuálneho partnera ísť vlastnou cestou.

Nedostatok záujmu

precoaskakonci2
piop.net

Ďalším vážnym dôvodom, prečo sa láska medzi dvomi ľuďmi končí, je ten, keď neprejavujete dostatočný záujem o vzťah a o partnera. Pamätáte si ešte tie večery, kedy ste sa rozprávali o všeličom možnom? Dnes už možno neprehodíte ani jedno slovo. Vtedy vzniká pocit, že váš partner už o vás nemá záujem, a ani o veci, na ktorých mu predtým záležalo. Ak máte spoločné záujmy a nájdete spoločnú reč, obaja sa budete usmievať a budete šťastní. Aký má zmysel byť vo vzťahu, kde cítite, že o vás už partner nemá záujem?

Pocit neistoty

Dôvod, prečo váš vzťah skončil, môže byť aj ten, že ste sa okolo svojho partnera necítili pevne na zemi. Napríklad keď sa váš partner v spoločnosti správa úplne inak, ako keď ste len sami dvaja. Vtedy nadobúdame pocit, že sa daný človek snaží prejaviť v tom najlepšom svetle, no vedľa vás je to úplne niekto iný. Pocit neistoty je strašný a dokáže nás pekne zožierať. Ak vás partner sklame raz, dvakrát, trikrát, len veľmi ťažko sa takéto niečo odpúšťa. Ruka v ruke s neistotou ide aj nedôverčivosť, čo väčšinou končí rozchodom. Je dôležité, aby ste sa partnerovi venovali a dali mu pocítiť, že je s vami v bezpečí, a že sa na vás môže za každých okolností spoľahnúť. Každý potrebuje mať vo vzťahu nejaké tie istoty.

„Som pre teba vzduch“

precoaskakonci3
lausks.com

Ak vás partner ignoruje a z nejakého dôvodu prehliada, časom sa začnete cítiť ako neviditeľní. Máte pocit, že pre neho vôbec neexistujete. Rozprávate sa so stenami v byte. Aj pre tieto problémy sa láska časom vytratí. Od partnera, ktorý vás nepočúva a nedá na vaše rady, lásku ani nečakajte. Je viac ako pravdepodobné, že si boľavé srdce a dušu budete liečiť u najlepšieho kamaráta, z ktorého sa razom môže vykľuť milenec či milenka. Vtedy je načase vzťah opustiť a radšej byť chvíľu sám. Nemôžete kvôli problémom v partnerskom živote zabúdať na seba a nechať sa ponižovať. Nestrácajte čas s osobou, ktorá svojím správaním popiera vašu existenciu.

Dávno mŕtva komunikácia

Ak sa s partnerom už vôbec nerozprávate, zrejme sa láska z vášho vzťahu vytratila. Komunikácia je základným stavebným kameňom každého zdravého vzťahu. Ak nie ste schopní komunikovať so svojím partnerom, no stále k nemu niečo cítite, skúste sa na to pozrieť z jeho strany. Načo by mal ostávať vo vzťahu, v ktorom komunikácia dávno umrela? Chceli by ste vy v takom vzťahu existovať? Viete, ako sa hovorí: „Nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie.“ Na to pamätajte. Pokiaľ umrela komunikácia, je viac než isté, že umrie váš vzťah a láska, ktorú ste predtým cítili.

Psych (Lucia M.), higherperspectives.com
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov