Nedeľné večery sú pre mnohých ľudí skôr utrpením, ako poslednou možnosťou na oddych.

Víkend je už takmer na konci a pracovný týždeň s jeho povinnosťami sa neúprosne blíži. Aj to je dôvod, prečo má podľa výskumov až 76% ľudí v nedeľu večer skleslú alebo až depresívnu náladu. No aj tento posledný deň týždňa môže byť super, stačí, ak sa upriamite na tie správne veci a nenecháte si ujsť posledné chvíle oddychu. Pripravili sme pre vás 16 aktivít, ktorým sa v nedeľu venujú úspešní ľudia a miesto depresie si užívajú dobre využitý čas.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nechajte sa inšpirovať…

Rodina a priatelia

Úspešní ľudia si uvedomujú, že cez týždeň sú zavalení pracovnými povinnosťami a nemajú čas venovať sa svojim blízkym. A keďže ich nechcú zanedbávať, vyčlenili si aspoň jeden deň v týždni na to, aby sa im venovať mohli. Nedeľa je na to ako stvorená. Spoločný obed, prechádzka v prírode alebo grilovačka v záhrade… Je jedno, čo budete robiť, hlavne, že budete mať čas na tých, ktorí sú pre vás dôležití.

Unsplash.com/Phil Coffman

Cvičenie

Šport je skvelou voľbou, ako dobre zakončiť víkendový relax. Choďte na prechádzku, zaplávajte si, zahrajte si tenis alebo navštívte fitko, ak sa vám chce. Vyčistíte si hlavu a nabijete sa tak energiou do nového týždňa, čo neskôr veľmi oceníte.

Zábava

Prečo by ste mali mať pondelkovú náladu už v nedeľu večer, keď si ešte môžete užívať víkend? Ak k stretnutiu s rodinou či priateľmi pridáte nejakú spoločnú aktivitu, môžete si pri tom skvele oddýchnuť. Nemusíte plánovať nič veľké, skúste objaviť čaro malých a zdanlivo obyčajných vecí, ako je napríklad večer spoločenských hier, výlet na bicykloch, návšteva kina a podobne. Doprajte si to, na čo cez týždeň nemáte čas a uvidíte, že aj pondelkové ráno sa vám bude zdať krajšie.

Bez kofeínu

Načo sa dopovať kofeínom, keď môžete sily nabrať inak? Kávu si nechajte na ťažké pracovné dni. Deň bez kofeínu vám prečistí telo a pomôže vám nastaviť si spánkový režim tak, aby vám viac vyhovoval. Navyše, vyhnete sa nepríjemnej bezsennej nedeľnej noci.

Plány

Niektorým ľuďom vyhovuje, keď majú chvíľku čas a môžu si v pokoji prejsť všetko, čo ich nasledujúci týždeň čaká. Naplánujú si ciele, rozvrhnú si povinnosti a stretnutia. Pracovný týždeň je vďaka takejto organizácii menej stresujúci.

Unsplash.com/Estee Janssens

Jedlo

Zabudnite na nezdravé jedlá, ktorými sa kŕmite počas týždňa, keď nič nestíhate. V nedeľu večer je čas na to, aby ste si dopriali niečo zdravé a ľahké. Vyhnite sa ťažkým jedlám a prejedaniu, lebo s preplneným žalúdkom bude štart do nového týždňa o niečo ťažší.

Čítanie

Určite ste už počuli o tom, že úspešní ľudia viac čítajú a menej pozerajú televíziu. A víkend využívajú aj na to, aby dohnali to, čo si počas týždňa nestihli prečítať.

Relax

Nedeľa je skutočne deň, kedy si môžete oddýchnuť. Naši predkovia to dobre vedeli. Ak celý týždeň pracujete psychicky, mali by ste si oddýchnuť pri nejakej fyzickej aktivite a naopak. A ak potrebujete dospávať, tak jednoducho spite.

Kultúra

Návšteva divadla, galérie či múzea môže pozdvihnúť vašu myseľ a ukázať vám život z iného uhla. Umenie a kultúra vás môžu len obohatiť, pretože vás vytrhnú z každodennej rutiny a možno vám dodajú to, čo vám chýbalo – smiech, zábavu a čistú radosť.

Unsplash.com/Toa Heftiba

Správy, maily, SMS

Ak ste aj počas víkendu rozlietaní kade-tade, potom je nedeľné poobedie skvelým priestorom na to, aby ste na chvíľu zobrali mobil do ruky a odpovedali na všetky správy, ktoré ste za uplynulé dni dostali. Môžete si popritom plánovať veci na budúci týždeň, alebo sa online venovať svojim priateľom či rodine.

Offline

Na druhej strane, ak ste celý týždeň online, dobre vám padne, ak na niekoľko hodín vypnete mobil a dáte si od neho pauzu. Úspešní ľudia vedia, že víkend nie je na to, aby ste pokračovali v pracovnom týždni, ale aby ste si od neho oddýchli. A k tomu patrí aj offline režim.

Dobrovoľníctvo

Je to skvelý spôsob, ako zakončiť týždeň. Bežne na to nemáme toľko času, koľko by sme chceli a preto na to môžete využiť aj voľné dni. Do nového týždňa sa pustíte s dobrým pocitom, že ste niečo urobili nielen pre seba, ale i pre iných.

Sociálne siete

No nie tie virtuálne, ale tie „živé“. Spájať sa s ľuďmi, s ktorými ste dlho neboli v kontakte, spoznať kolegov či pracovných partnerov aj z iného uhla, alebo sa venovať starým priateľom vo vás posilní pocit, že v tom nie ste sami a pomôže vám to udržiavať si dobré vzťahy s ľuďmi okolo vás.

Unsplash.com/Victoriano Izquierdo

Režim

Posledný deň v týždni ponúka priestor na to, aby ste si vytvorili režim, v ktorom budete fungovať nasledujúci týždeň. Týka sa to najmä spánku. Mnoho ľudí kvôli povinnostiam a zlému časovému manažmentu trpí chronickou únavou, ktorá sa negatívne podpisuje na kvalite života i celkovom výkone. V nedeľu máte čas prehodnotiť veci a nastaviť ich tak, aby fungovali lepšie. Skúste to a uvidíte, že sa to naozaj oplatí.

Reflexia

Všetci sa z času na čas potrebujeme obzrieť späť a utriediť si myšlienky a pocity. Urobte si chvíľku pre seba, pustite si obľúbenú hudbu, alebo si vezmite pero a papier a na chvíľu sa nad tým všetkým zamyslite. Začať pondelok s čistou a chladnou hlavou je to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť.

Motivácia

Nepríjemné pondelkové ráno príde tak či tak. No ak si cez víkend oddýchnete, nebude až také hrozné. Úspešní ľudia to dobre vedia a preto sa snažia zaspávať v nedeľu s dobrým pocitom, ktorý pramení z toho, že si dopriali čas pre seba a venovali sa tomu, čomu chceli a nie tomu, čomu museli. Toto myšlienkové nastavenie im pomáha s ľahkosťou zvládať aj náročný štart do nového týždňa.

Unsplash.com/Paula May

Malá rada na záver: tajomstvom ku skutočnému úspechu je jednotlivé veci skombinovať. Odpíšte na správy, pozvite k vám niekoho z blízkych, kávu nahraďte ľahkým vínom a len tak si poseďte pri dobrom jedle a rozhovore. A keď deň skončí, na chvíľu sa obzrite späť i dopredu, zapíšte si svoje dojmy a zaspávajte s knihou či vedľa milovanej osoby. Nedele v tomto štýle si určite obľúbite a o depresii už viac nebudete počuť.

Pozri aj: Toto je 10 vecí, ktoré počas víkendov robia neúspešní ľudia

businessinsider
Všetko začína v tvojej hlave

Viac článkov