Byť sám sebou, na nič sa nehrať. Byť autentický.

Tieto dookola omieľané frázy, ktoré počujeme zo všetkých strán, akoby v dnešnej dobe stratili svoj význam. Je pomerne ľahké vytvoriť idealizovaný obraz o nás samých a prezentovať ho prostredníctvom sociálnych sietí ľuďom, ktorí nás poznajú len minimálne. Nie je to však len obyčajné kopírovanie?

Byť autentický znamená byť pravý, nefalšovaný. Nejde len o to, že sa nesnažíte o umelú dokonalosť, ale hlavne o to, že dokážete prijať seba samých, takých, akí ste, že máte odvahu byť tým, kým ste a stáť si za svojím – bez ohľadu na názory iných. Byť autentický znamená snažiť sa žiť skutočný život, ísť na podstatu a sústrediť sa na to, čo je v živote a vo vzťahoch dôležité.

Pozrite si týchto 10 znakov a zistite, čo vystihuje autentických ľudí. Patríte medzi nich aj vy?

#1 Sú sebareflexívni

Autentickí ľudia sa neboja tráviť čas premýšľaním nad tým, kým skutočne sú, čo chcú od života a kým by raz chceli byť. Uvažujú nad svojimi chybami a nedostatkami a bez toho, aby sa za ne odsudzovali, sa snažia použiť svoje zlyhania ako odrazový mostík na to, aby sa stali lepšou osobou.

#2 Nesúdia iných

Nedovolia si to, nakoľko sú si vedomí vlastných nedostatkov a omylov. Vedia, že chyby nie sú dôvodom na kritiku, ale skôr dobrým nástrojom na zlepšenie sa a na rast. Okrem toho, autentickí ľudia sú tolerantní a prijímajú iných bez predsudkov o rase, orientácii alebo náboženstve.

#3 Žijú v prítomnosti

Príliš sa nefixujú na svoju minulosť, nezaoberajú sa ľutovaním predchádzajúcich zlyhaní, a na druhej strane, nemárnia celé dni fantazírovaním o budúcnosti. Ľudia, ktorí sú sami sebou, berú život taký, aký je; chápu, že realita aj ľudia sa neustále menia, a snažia sa každý deň využiť čo najlepšie, lebo vedia, že ich čas tu na zemi je obmedzený.

Allef Vinicius / Unsplash

#4 Zameriavajú sa na budúcnosť

To, že sa autentickí ľudia sa snažia čo najlepšie prežiť prítomný okamih, ešte neznamená, že ignorujú budúcnosť. Práve naopak. Majú svoje plány, stanovujú si dlhodobé ciele, ktoré nie je ľahké dosiahnuť, no stoja zato. Nelákajú ich rýchle zisky, kvôli ktorým by museli klamať alebo podvádzať. Vedia, čo chcú dosiahnuť a prečo to chcú dosiahnuť, vytvoria si plán, neboja sa investovať úsilie a potom trpezlivo čakať, kým príde ten správny čas na úspech.

#5 Majú charakter

Vážia si svoju česť a svoj charakter viac, než rýchly úspech a pochybný zisk. Svoje záväzky a sľuby sa snažia splniť načas a bezpodmienečne. Sú spoľahliví, čestní a ochotní niesť zodpovednosť za svoje činy.

#6 Vedia počúvať

Ak s niekým vedú rozhovor, tak len preto, lebo ich zaujíma názor toho druhého. Zbytočne nestrácajú čas povrchnými rozhovormi. V snahe pochopiť iných sa zameriavajú aj na detaily a rozhovor s nimi je živý a podnetný. Autentickí ľudia sa nesnažia presadiť iba svoje vlastné myšlienky, radi diskutujú a aktívne počúvajú názory iných.

Allef Vinicius / Unsplash

#7 Sú stáli

Vedia, kto sú, čo chcú dosiahnuť a aký je ich plán. Svoj čas využívajú rozumne a s vedomím, že sú na ceste za svojimi cieľmi. Nie sú nerozhodní, a keď si vyberú nejakú možnosť, nenechajú sa odradiť prekážkami, ale ani mienkou iných. Sú emocionálne stabilní.

#8 Sú úprimní

Rovnako ako voči sebe samým, tak aj voči ostatným. Neskrývajú sa za masky alebo lichôtky. Svoje pocity a názory nepotláčajú, a neboja sa dať ich najavo. Sú otvorení a čestní, nemajú potrebu klamať, lebo sa neboja, že medzi ostatnými neobstoja. Sú jedineční práve kvôli tomu, akí sú autentickí.

#9 Rešpektujú samých seba

Okrem toho, že sú autentickí ľudia schopní sebakritiky a sebaprijatia, dokážu sa k sebe samým správať s úctou a rešpektom. Konajú v súlade so svojimi hodnotami a presvedčením a je pre nich dôležité, aby sa za svoje činy nemuseli sami pred sebou hanbiť. Charakter človeka je pre nich viac, než jeho vzhľad alebo postavenie.

Allef Vinicius / Unsplash

#10 Sú odvážni

Majú odvahu byť autentickí a verní svojim hodnotám a presvedčeniam, aj keď sú v menšine. Neboja sa čeliť tlaku okolia, neprijatiu a kritike od iných. Za svojimi názormi si stoja a nenechajú sa strhnúť mienkou väčšiny. Majú odvahu byť sami sebou, majú odvahu žiť svoj život podľa seba, aj za cenu toho, že budú neobľúbení, nepochopení a vysmievaní.

Pozri aj: Ak sa cítite nepríjemne v blízkosti týchto 5 typov ľudí, je to dôkazom toho, že ste empatický človek

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy