Foto: unsplash/ Tbel Abuseridze

V strede Mliečnej cesty sa nachádza supermasívna čierna diera.

Aj keď vedci skúmajú čierne diery už desaťročia, ešte stále sú opradené množstvom záhad. Nevie sa napríklad, prečo vlastne existujú, čo ich existencia znamená pre vesmír a neustále vyvstáva množstvo ďalších otázok. Jedna z najnovších správ tvrdí, že čierna diera v Mliečnej ceste na nás takpovediac žmurká. O čo ide a čo sa uprostred Mliečnej cesty deje?

Článok pokračuje pod videom ↓

Signál prichádza zo srdca Mliečnej cesty

Ako informuje portál Science Times, astronómom sa podarilo zachytiť zvláštny signál prichádzajúci zo supermasívnej čiernej diery nachádzajúcej sa v srdci Mliečnej cesty. Čo zvláštne blikanie spôsobuje? Ako informuje portál BGR, astronómovia sa nazdávajú, že čiernu dieru obklopuje disk tvorený materiálom, v ktorom sa formujú horúce miesta.

Vedci analyzovali dáta, ktoré sa podarilo zhromaždiť za pomoci teleskopu v Európskom južnom observatóriu. Tie naznačujú, že čierna diera vysiela k Zemi signál pripomínajúci žmurkanie. Objav bol publikovaný v odbornom časopise The Astrophysical Journal Letters, v ktorom vedci dodávajú, že objav je mimoriadne fascinujúci. O čiernych dierach je totiž známe, že nevyžarujú svetlo.

Foto: unsplash

Prichádza signál z akrečného disku?

Jav sa vyskytol neďaleko zoskupenia telies s názvom Sagittarius A, pričom z tejto oblasti sa vedcom občas podarí zachytiť signál s nepatrnou vlnovou dĺžkou. Tentoraz je však signál omnoho intenzívnejší, pričom sa opakoval pod dobu 10 dní a denne trval aj desiatky minút. Aj keď je toho ešte veľa, čo vedci o čiernych dierach nevedia, je známe, že ich intenzívna gravitačná sila priťahuje materiál, vrátane plynu, prachových častíc a úlomkov, ktoré následne okolo čiernej diery vytvoria prstenec. Tomuto prstencu sa odborne hovorí akrečný disk a materiál v ňom dosahuje vysokú rýchlosť, miestami rýchlosť svetla.

Vedci preto predpokladajú, že signál, ktorý sa podarilo zachytiť, pochádza práve z akrečného disku, konkrétne z miesta, ktoré sa nachádza najbližšie k čiernej diere. Sporadicky sa totiž v disku môžu vytvárať tzv. horúce miesta vyžarujúce svetelný signál pripomínajúci žmurkanie.

Science Times
Uložiť článok

Najnovšie články