Foto: Ministerstvo zdravotníctva

Do akej miery sú spoľahlivé dáta, ktoré zverejňuje napríklad aj rezort zdravotníctva?

Zajtra sa na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího opäť dozvieme, čo sa podľa nových dát a štatistík bude opäť od pondelka v COVID automate meniť. Na Slovensku je po novom 15 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia ochorenia COVID-19.

V rámci mobility bol na Slovensku za posledné dni prirodzený nárast chôdze, minister to pripisuje testovaniu. Vzrástla aj mobilita v rámci dopravy, ale len mierne. Čísla nových nakazených neklesajú, v nemocniciach máme rekordné počty pacientov, rovnako rekordné počty sú aj pri úmrtiach. Čo nám však hovoria dáta? Bližšie sa na ne pozreli analytici z Dáta bez pátosu.

Aké dáta vlastne máme?

Na sociálnych sieťach dnes zdieľali príspevok, v ktorom objasňujú, na základe akých dát a metodík na Slovensku postupujeme. Výsledok je však nejednoznačný a dosť zarážajúci. V podstate sa každá kategória vyhodnocuje inak, niektoré dáta sa započítavajú, iné nie. Čo sa týka počtu „vyliečených“ pacientov, analytici priznávajú, že číslu absolútne nerozumejú. Za včerajšok napríklad nepribudol ani jeden vyliečený, pozn. redakcie.

Keď sa analytici pozreli na kategóriu hospitalizovaných, zistili, že nemáme jednotnú metodiku. Niektoré čísla zo zariadení, ako napríklad DSS alebo psychiatrických oddelení, sa započítavajú, niektoré nie. Toto je však jedna z hlavných štatistík, ktorá ovplyvňuje celý COVID automat.

MÁME NEJAKÉ „ROVNÉ“ DÁTA? MÁME MY VÔBEC NEJAKÉ ASPOŇ TROCHU SPOĽAHLIVÉ DÁTA? VIEME MY VÔBEC AKO NA TOM SME?

VYLIEČENÍ
📌…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Pondelok 15. februára 2021

Analytici ďalej poznamenali, že nejde ani tak o nesprávnu metodiku ale skôr o nesprávnych ľudí na miestach, kde majú byť odborníci. Je podľa nich veľký rozdiel riadiť niečo na základe dát a presnej metodiky a riadiť niečo na základe presvedčenia a viery.

Premiérov status z nedele

Čo sa úmrtí týka, momentálne sme najhoršou krajinou na svete, už sme predbehli aj Portugalsko. Jediné, na čo včera premiér Igor Matovič v statuse upozornil bolo, že v októbri nás pred hospitalizáciami zachránilo plošné testovanie. Zverejnil graf, ktorý je vraj jasným dôkazom, že fungovalo. Z grafu sa však dá vyčítať aj rast hospitalizovaných a nových nakazených od plošného testovania, čo mu vytkli aj ľudia v komentároch.

Samozrejme, nezabudol na to, ako sa ďalšie kolá neuskutočnili v decembri kvôli „sabotáži“ pri nákupe testov. Dnešný výsledok hospitalizovaných aj úmrtí je podľa neho vinou britskej mutácie. Tá je však rozšírená aj v iných krajinách Európy, takže je otázne, ako dlho ešte tento argument bude fungovať, už o tom hovoril aj matematik Richard Kollár, o čom sme vás informovali minulý týždeň.

Na záver premiér opäť skritizoval ľudí za nedodržiavanie opatrení. Ešte v januári pritom sám na tlačovej besede hovoril, že po niekoľkých kolách skríningu sa počty prípadov znížia, dokonca padli vety aj o otváraní obchodov. Tu sa ale vraciame k britskej mutácii, ktorá celé plány zmarila.

Na záver Dáta bez pátosu priniesli aj trochu pozitívnejšie správy ako napríklad, že sme sa dostali nad 5 % zaočkovaných a testujeme v ohniskách (aj keď vlastne testujeme všade, no ohniská sú súčasťou).

Uložiť článok

Najnovšie články