Foto: unsplash/ Julieann Ragojo

Mienka ľudí o rybách zvyčajne nie je príliš vysoká.

Možno je to tým, že nevydávajú žiadne zvuky ani iným spôsobom nedávajú najavo nespokojnosť. Zvyčajne len pozorný chovateľ rýb postrehne, že s jeho zverencami nie je všetko v poriadku. Či je však ryba hladná, smutná alebo ju niečo bolí, to zvyčajne neuhádne nik.

Ryby bolesť cítia a pamätajú si ju

Ochrancovia zvierat neraz rybárom vyčítajú, že na svoje obete neberú žiaden ohľad. Rybári sa však bránia tvrdeniami, že ryby v ústach nemajú nervové zakončenia a keď sa im tam zapichne rybársky háčik, nič necítia. Ako však uvádza portál IFLScience, tieto tvrdenia nie sú pravdivé a Lynne Sneddonová o tom dokonca publikovala štúdiu v odbornom časopise Philosophical Transactions of the Royal Society B. Vo svojom článku tvrdí, že ryby cítia bolesť, a to dokonca podobným spôsobom ako človek.

Foto: unsplash

Ako sa vedcom podarilo zistiť, že ryby niečo bolí? Skúmali rybu Cymatogaster aggregata, ktorá sa živí nasávaním potravy do úst. Vedci postrehli, že po tom, čo bola ryba chytená na rybársky háčik a opäť pustená do vody, kŕmila sa menej, ako pred chytením. O zlatých rybkách sa zas hovorí, že majú len niekoľkosekundovú pamäť, zdá sa však, že ani to nie je pravda.

Zlaté rybky nemajú 3 sekundovú pamäť

Ak im totiž vedci uštedrili elektrický šok v časti akvária, kde sa zvyčajne kŕmia, ryby sa následne tejto časti vyhýbali tri dni. To poukazuje na to, že ryby bolesť nielen cítia, ale si ju aj pamätajú a snažia sa jej vyhnúť. Vedcom sa podarilo dokázať, že niektoré podnety si zlaté rybky zapamätajú až na 5 mesiacov.

Rybám nerobí dobre ani extrémne teplo a ukázalo sa, že podobne ako u ľudí, nepríjemné príznaky dokážu potlačiť lieky proti bolesti. Zistenia sa netýkajú len spomenutých druhov, nezávisle od druhu ryby po bolestivom podnete zmenili správanie, boli menej aktívne, prestali sa kŕmiť a snažili sa obtierať boľavé miesto o stenu akvária, podobne ako si človek pošúcha ruku, keď si ju udrie.

Foto: unsplash

Nemali by sme ich podceňovať

Rozdiel spočíva v tom, že ryby žijú v inom prostredí a ohrozujú ich iné podnety. Napríklad, človeka alebo suchozemské zviera ohrozuje gravitácia. Keď sa potkneme, spadneme a môžeme si ublížiť. Ryby gravitáciou nijak ohrozené nie sú, môže ich však napadnúť predátor, ktorý im spôsobí poranenie.

Sneddonová si myslí, že je dôležité, aby sme si uvedomili, že ryby cítia bolesť podobne ako človek. Dodáva, že ich lov je neraz nehumánny a ryby zbytočne trpia. Navyše, niektoré druhy rýb patria k malej hŕstke živočíchov, ktoré dokážu rozoznať svoj vlastný odraz v zrkadle. Zdá sa teda, že ryby podceňujeme v mnohých ohľadoch.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články