Foto: Cedricguppy [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Vo zvieracej ríši je viacero živočíchov, ktoré dokážu používať nástroje.

Opice, vrany, delfíny, ale aj chobotnice či iné zvieratá. Tieto všetky dokážu používať rozličné nástroje pre uľahčenie svojho života. Vyzerá to tak, že zoznam zvierat, ktoré dokážu používať nástroje sa ale čoskoro rozrastie. Vedci totiž zachytili na videu ošípanú, ktorá takisto dokáže používať nástroj. 

Vedci pozorovali visajanské prasatá Sus cebifrons, ohrozený druh ošípaných žijúci na Filipínach. Ako ďalej informuje portál IFL Science, tie sa však nachádzajú aj v zoologických záhradách a práve v jednej parížskej zoo si Meredith Root-Bernstein všimla jednu zo samíc menom Priscilla, ako si kope hniezdo pomocou kusu dreva.

Presunula niekoľko listov, no a chvíľu začala kopať rypákom,“ zapísala si Meredith Root-Bernstein, vedúca štúdie do svojich poznámok ešte v roku 2016.

Na jednom mieste zobrala plochý kus kôry, veľký asi 10 x 40 centimetrov, držala ho v papuli a začala ho používať na kopanie a odhŕňanie pôdy pomerne energicky a rýchlo.

V ďalších pokusoch ona a tím vedcov zdokumentovali ďalšie ošípané, ktoré rozhŕňali pôdu pomocou konárov a ďalších predmetov. Podľa vedcov to naznačuje, že toto správanie sa prenáša v spoločnosti medzi jedincami.

Používanie nástrojov ešte nemusí automaticky znamenať, že zviera je mimoriadne inteligentné, no minimálne to naznačuje. Skutočným prejavom inteligencie je flexibilita pri voľbe nástroja, pretože to znamená uvažovanie nad vybraným nástrojom práve na konkrétny úkon, ktorý ide zviera vykonať.

Foto: Kwolana [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Podľa vedcov nie je jasné, či sa používanie nástrojov týka iba tohto konkrétneho druhu ošípaných alebo je vlastné aj pre iné druhy. V každom prípade ide o prvý zdokumentovaný prípad z tohto rodu, kde sa pozoroval takýto jav.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )