Foto: Twitter (upuknews )

Na mieste sa nachádza 400 pracovníkov zásahových zložiek, ktorí po baníkoch pátrajú.

Najmenej deväť baníkov uviazlo v utorok po zosuve pôdy v bani na zlato na východe Turecka. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a AFP. K zosuvu pôdy prišlo v bani Copler pri meste Ilič ležiacom v horskej provincii Erzincan okolo 14:30 hodiny miestneho času (12.30 SEČ).

Pátranie zhoršuje kyanid

Ako uvádza The Guardian, stovky tureckých záchranárov hľadajú na poli s kyanidom deväť pracovníkov bane, ktorých v utorok pohltil zosuv pôdy, ktorý sa prevalil cez otvorenú jamu.

Turecký minister vnútra Ali Yerlikaya uviedol, že od zosuvu pôdy je nezvestných deväť pracovníkov bane. „Myslíme si, že sú pochovaní pod zemou,“ uviedol. Dodal, že na mieste sa nachádza 400 pracovníkov zásahových zložiek, ktorí po nich pátrajú. Yerlikaya pre štátnu televíziu TRT povedal, že okamžite nainštalovali záchranné vozidlá, generátory a nočné osvetlenie.

Turecký úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií (AFAD) uviedol, že do akcie stiahli aj záchranárov z okolitých provincií. Odborníci a miestni predstavitelia uviedli, že pátranie komplikuje prítomnosť kyanidu v zemi – vysoko toxickej chemickej zlúčeniny používanej na získavanie zlata z rudy. „Kyanidová pôda sa na mieste zrútila“, povedal pre turecké médiá predstaviteľ nezávislého banského odborového zväzu Basaran Aksu.

Baňu prevádzkuje od roku 2009 spoločnosť Anagold Mining, ktorá vo vyhlásení uviedla, že jej hlavnou prioritou je v tejto situácii zdravie a bezpečnosť jej zamestnancov. Podľa Yerlikaya je v bani zamestnaných 667 ľudí.

„Je to bolestivá situácia. Hneď po incidente sme okamžite kontaktovali našich zamestnancov v regióne, spustili sme náš núdzový plán a informovali sme relevantné verejné inštitúcie a organizácie,“ uviedla spoločnosť Anagold Mining.

Minister spravodlivosti Yilmaz Tunč uviedol, že bolo začaté vyšetrovanie nehody. „Želám si, aby naši občania z Erzincanu čoskoro zotavili a dúfam, že naši bratia baníci, ktorí sú uväznení pod troskami, budú čoskoro zachránení,“ uviedol Tunč.

Smrteľné zosuvy pôdy v Turecku nie sú ojedinelé. V krajine okrem toho v uplynulých desaťročiach zaznamenali i viacero banských nehôd. Pri výbuchu metánu v uhoľnej bani na severozápade Turecka zahynulo v roku 2022 42 baníkov, pripomína AFP.

Uložiť článok

Najnovšie články