Ilustračná foto: Eugenio Hansen, OFS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Mníšky si väčšina z nás zrejme predstavuje ako stelesnené dobro.

Aj mníšky sú však len obyčajní ľudia, ktorí sa nesprávajú vždy ukážkovo. Dôkazom je mníška, ktorá 10 rokov okrádala katolícku školu. V priebehu rokov sa obohatila o viac ako 800 000 dolárov. Ukradnuté peniaze míňala v kasínach.

Mníška okrádala školu 10 rokov, peniaze míňala v kasíne

Sestra Mary Margaret Kreuper si odkladala školné a dary určené pre katolícku kalifornskú školu do vlastného vrecka. 79-ročná mníška na dôchodku, ktorá pôsobila aj ako riaditeľka školy, priznala, že v priebehu 10 rokov ukradla viac ako 835 000 dolárov, píše portál The Guardian. Ukradnutými peniazmi financovala svoju gamblerskú závislosť, míňala ich v kasínach.

Sestra Mary Margaret zložila sľub chudoby v čase, keď mala ešte len 18 rokov. Súčasťou rehoľného rádu bola dlhých 59 rokov. Podľa prokurátorov sestra falšovala mesačné, ale aj ročné výpisy, aby svoj podvod ukryla. Celá škola verila, že jej financie sú v bezpečí, všetky finančné záležitosti sú vysporiadané a každý jeden dolár je tam, kde má byť. Keďže škola sestre dôverovala, mala po celý ten čas plný prístup k účtovníctvu školy, klamať a podvádzať jej preto nerobilo žiadne ťažkosti.

Hrozí jej až 40 rokov za mrežami

Podľa portálu Justice sa právnici zastupujúci sestru Mary Margaret vyjadrili, že mníška svoje skutky oľutovala a ospravedlnila sa za škody, ktoré jej konanie napáchalo. Akonáhle bola žena konfrontovaná, k podvodu sa priznala a prijala za svoje skutky plnú zodpovednosť. Po obvinení plne spolupracovala s políciou, ale aj s arcidiecézou. Sestra však dodala, že trpí mentálnym ochorením, ktoré zatemnili jej úsudok.

Podvod bol odhalený len celkom náhodne, a to počas auditu v roku 2018. Ten bol robený po tom, čo sestra Mary Margaret odišla do dôchodku. Aj keď sa mníška neskôr k zločinu priznala, ukázalo sa, že pôvodne zamestnancom školy prikázala, aby zničili alebo pozmenili všetky finančné záznamy, a teda dôkazy, ktoré by mohli viesť k jej dolapeniu.

Foto: unsplash

Sestra Kreuperová by sa pred súd mala postaviť už 1. júla. Hrozí jej, že za podvod a okrádanie strávi za mrežami federálnej väznice až 40 rokov. Arcidiecéza v Los Angeles sa vyjadrila, že je z prípadu šokovaná a konanie sestry ich nesmierne zarmútilo. Zároveň vyjadrila vďačnosť policajtom za to, že podvodníčku odhalili a postavili ju pred súd.

Najnovšie články