Foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Vo vesmíre sa odohrá veľkolepé divadlo. Jeho následky pocítime aj na Zemi.

Zatiaľ čo ľudstvo na Zemi bojuje s nebezpečným koronavírusom, vo vesmíre sa taktiež dejú veľké veci. Tie dnes môžeme pocítiť aj tu u nás. Minulý týždeň totiž na Slnku došlo k uvoľneniu koronálnej hmoty smerom k našej planéte. To podľa predpovední dnes spôsobí geomagnetickú búrku triedy G2.

Slnečná aktivita bola počas minulého týždňa veľmi výrazná a s veľkou pravdepodobnosťou to pocítime aj na Zemi. Slnečná erupcia totiž spôsobí, že počas dneška nás môže zasiahnuť geomagnetická búrka, informuje web iMeteo.sk.

Vplyv búrky pocítime aj na Zemi

Ak sa tak stane, bežní ľudia to na vlastnej koži nijak nepocítia, zato pracovníci v energetike, či v astronómii budú ako na ihlách, ako sa zvykne hovoriť. Nie je totiž ničím výnimočným, že podobné geomagnetické búrky môžu na Zemi spôsobiť lokálne výpadky v dodávkach elektrickej energie, či môžu mať vplyv na prevádzku satelitov. Tie využívame denne od GPS až po satelitné či internetové technológie. Aj tie môžu kvôli výpadkom nefungovať.

Ilustračná foto: Pixabay

Geomagnetické búrky vznikli po tom, čo na Slnku došlo k vyvrhnutiu častíc s vysokou energiou smerom k Zemi. Prúd týchto častí potom interferuje s magnetickým pólom našej planéty.

Čaká nás nie jedna, ale dve búrky

Ako predpovedajú odborníci z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA), dnes nás nečaká len jedna takáto búrka, ale rovno dve. Prvá bude mať intenzitu G1 a planétu môže ovplyvniť ešte počas dopoludnia. Popoludní sa potom očakáva silnejšia geomagnetická búrka o sile G2.

Ilustračná foto: Pixabay

Aj keď nás teda odborníci varujú pred nepredvídateľným správaním niektorých zariadení, geomagnetické búrky dokážu byť zdrojom aj pre vesmírne divadlá. Vyprodukovať totiž môžu veľkolepé polárne žiary, ktoré môžu byť viditeľné aj v neobvyklých zemepisných šírkach.

Uložiť článok

Najnovšie články