Foto: unsplash

Naša najbližšia hviezda je nepredvídateľná.

Aj keď vedci predpokladali, že slnečné maximum môžeme očakávať až v budúcom roku, zdá sa, že termín sa posunul. Vyzerá to tak, že naša najbližšia hviezda sa vo svojej najaktívnejšej fáze 11-ročného cyklu už nachádza.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje iMeteo, odvolávajúc sa na portál Live Science, s istotou to budeme vedieť až po tom, ako sa Slnko začne upokojovať.

Sila Slnka rastie

iMeteo vysvetľuje, že počas slnečného maxima sa počet tmavých škvŕn, ktoré sa na jeho povrchu nachádzajú, zvyšuje. V praxi to znamená, že sme svedkami čoraz častejších silných slnečných búrok.

Niektoré z nich sa dostanú až na Zem, čo spôsobuje rádiové zemetrasenia alebo polárne žiary aj na miestach, kde na ne ľudia nie sú zvyknutí, teda aj v našich končinách.

„Táto zvýšená aktivita je spôsobená postupným prepletaním siločiar magnetického poľa Slnka. Ale v určitom bode slnečného maxima sa tieto magnetické čiary zlomia, čo vedie k úplnému prevráteniu magnetických pólov hviezdy,“ píše iMeteo.

Dodáva, že Slnko sa potom začne upokojovať a nakoniec dosiahne minimum, keď slnečné škvrny a búrky takmer úplne zmiznú. Potom začne ďalší, približne 11-ročný cyklus.

Správa sa inak

Podľa výskumu Centra predpovede vesmírneho počasia sa v roku 2019 predpokladalo, že nadchádzajúce slnečné maximum bude svojou silou porovnateľné s predchádzajúcim cyklom, ktorý bol relatívne slabý. Nastať nemalo skôr ako v roku 2025.

Aktuálne sa však podľa vedcov zdá, že správanie Slnka nezodpovedá tejto predpovedi. Slnečné škvrny sú častejšie a vytvára sa aj oveľa viac slnečných búrok, ako sa predpokladalo.

V júni minulého roka tím výskumníkov predpovedal, že slnečné maximum začne skôr a bude aktívnejšie. Prísť malo už tento rok.

Aktualizovaná predpoveď hovorí, že to bude niekedy medzi januárom a októbrom 2024. Predpovede o začiatku slnečného maxima však stále zostávajú nepresné a neisté, keďže slnečná aktivita je premenlivá.

V najbližších mesiacoch sa však môžeme pripraviť na silnejšie geomagnetické búrky, výpadky GPS signálu a aj polárne žiary. To, čo sa deje na Slnku, môže ovplyvniť aj senzitívnejších ľudí, objavia sa u nich napríklad častejšie bolesti hlavy.

Uložiť článok

Najnovšie články