Foto: NASA

Ako vznikla miniatúrna diera v module Sojuz pripojenom k ISS, nie je dodnes jasné.

Už koncom augusta sa na vesmírnom module Sojuz, pripojenom k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, objavila miniatúrna diera s priemerom asi 2 mm. Trhlina v module pre posádku ISS nepredstavovala veľké riziko a veľmi rýchlo sa im podarilo situáciu vyriešiť. Napriek tomu o udalosti počúvame dodnes. Ruskí kozmonauti totiž tvrdia, že diera bola do modulu vyvŕtaná zvnútra a nevznikla, ako sa prvotne predpokladalo, po dopade miniatúrneho meteoritu. 

Ruský kozmonaut Sergej Prokopiev tvrdí, že diera v module Sojuz bola vyvŕtaná zvnútra. Podľa jeho slov už incident prešetrujú aj ruské orgány činné v trestnom konaní. „Dôkazový materiál“ im pritom Prokopiev priniesol priamo z vesmíru. Len tesne pred Vianocami totiž návratom na Zem skončila jeho 197 dní trvajúca misia na ISS.

Foto: NASA

12. decembra podstúpil Sergej Prokopiev so svojím kolegom Olegom Artemjevom výstup do otvoreného vesmíru. Cieľom „prechádzky“ bolo zabezpečiť dôkazy a potrebné materiály miniatúrnej diery v module Sojuz, ktorú posádka ISS objavila koncom augusta. Prokopiev na tlačovej konferencii po návrate na Zem potvrdil, že diera bola vyvŕtaná zvnútra. Otázkou pre ruské orgány činné v trestnom konaní ostáva kedy a kým. Odmieta však, že by dieru vyvŕtal ktokoľvek, kto sa počas leta nachádzal na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Foto: NASA

Pôvodne sa predpokladalo, že diera v module Sojuz vznikla po náraze miniatúrneho meteoritu. Po zistení, že diera bola vyvŕtaná z interiéru modulu však reálnejšie vyzerá možnosť, že trhlina vznikla počas výroby či technickej kontroly priamo na Zemi, alebo počas letu k ISS. Na jeseň 2018 sa hovorilo aj o tom, že Rusko z vyvŕtania diery obviňuje amerických astronautov. Hovorca ruskej vesmírnej agentúry Dmitrij Rogozin takéto závery odmieta a tvrdí, že média prekrútili jeho prvotné vyjadrenia o incidente.

DailyMail
Uložiť článok

Najnovšie články