Foto: Wikimedia

Alexander Gerst prvotnú opravu poruchy ISS vyriešil prvoplánovo. Dieru zapchal prstom.

Pred niekoľkými dňami bola posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice v plnej pohotovosti. Na stanici totiž zaznamenali únik tlaku, ktorý bol spôsobený mikrotrhlinou vo vesmírnej lodi Sojuz, pripojenej k ISS. Mikrotrhlina na vesmírnej lodi vznikla s najväčšou pravdepodobnosťou po náraze  drobného meteoritu. Zaujímavá je však prvotná reakcia astronautov. Po nájdení mikrotrhliny ju totiž zapchali prstom.

30. augusta zaznamenali na Medzinárodnej vesmírnej stanici pomalý, postupný pokles tlaku. Ak by nedošlo k oprave, astronautom by sa kyslík minul do 18 dní. Žiadny dramatický scenár, ako z amerického filmu sa teda nekonal. Trhlina na vesmírnej lodi Sojuz pripojenej k ISS, bola totiž široká len 2 mm. Vznikla pravdepodobne po dopade malého meteoritu, čo je v otvorenom vesmíre viac-menej bežný jav. Napriek tomu, bolo túto malú haváriu potrebné vyriešiť.

Foto: Wikimedia

Kým ostatní astronauti hľadali trvalé riešenie problému, Alexander Gerst člen posádky ISS, priložil na dieru vo vesmírnej lodi prst, aby tak zabránil ďalšiemu i keď pomalému úniku tlaku. Stal sa tak zrejme prvým človekom, ktorý sa v podstate dotkol otvoreného vesmíru bez použitia skafandra. Po tomto improvizovanom opravnom riešení, prelepili dočasne dieru páskou. Ruská tlačová agentúra TASS neskôr informovala, že posádke sa dieru podarilo upchať vzduchotesnou tesniacou hmotou.


Napriek tomu, že mikrotrhlina nepredstavovala pre ISS takmer žiadne riziko, šesťčlenná posádka i výskumné tímy na Zemi si po vyriešení situácie dozaista vydýchli. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa aktuálne nachádzajú dvaja ruskí astronauti (Oleg Artemjev a Sergej Prokopjev), traja americkí (Ricky Arnold, Drew Feustel a Serena Auňónová Chancellorová) a spomínaný nemecký astronaut Alexander Gerst.

Pozri aj: Chcú oživiť mamuty i jaskynné levy. V Rusku otvoria Jurský park, kde sa pokúsia „hrať na Boha“

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články