Ilustračná fotografia, Unsplash

Z kvóty 35 jedincov už padlo poľovníkom za obeť 10 vlkov.

Za tri týždne od začiatku lovnej sezóny ulovili poľovníci 10 vlkov, najviac v Prešovskom a Košickom kraji. Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo pôdohospodárstva. V aktuálnej poľovníckej sezóne, ktorá trvá od 1. novembra do 15. januára, sa môže na Slovensku uloviť 35 vlkov dravých.

Ochranári požadovali tento rok nulovú kvótu, ministerstvo životného prostredia túto požiadavku podporilo. Argumentovali pritom, že vlky lovom diviakov spomaľujú šírenie afrického moru ošípaných. Diviačia zver totiž predstavuje významnú zložku potravy vlkov, pričom chorých diviakov vlky likvidujú prednostne. Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho vplyvu na jeho populáciu. Na Slovensku podľa odhadov žije vyše 400 vlkov.

Proti odstrelu je už 80-tisíc ľudí

Agrorezort tak prijal kontroverzné riešenie napriek tlaku verejnosti a odporúčaniu ministerstva životného prostredia. Medzičasom sa k petícii na zastavenie lovu vlka na Slovensku pridali ďalšie desaťtisíce signatárov. Petíciu, ktorú nájdete na stránke ekoforum.sk, tak do tohto momentu (22. novembra, pozn. red.) podpísalo už viac ako 80-tisíc ľudí.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Celkom 28 prvých signatárov otvorenej výzvy zastavenie odstrelu vlka dravého argumentuje okrem iného aj výskytom afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenska. V petícii upozorňujú na to, že práve vlky dokážu prirodzeným spôsobom zlikvidovať choré a uhynuté diviaky, ktoré môžu AMO prenášať.

„Vlk je na medzinárodnej úrovni chráneným živočíchom​, napriek tomu je ho možné na Slovensku loviť​​. Od roku 2000 poľovníci na Slovensku v rámci legálnych možností usmrtili viac ako 1 760 vlkov. Lov vlkov pritom negatívne zasahuje do celej jeho populácie a môže ovplyvniť zloženie a následne i správanie vlčích svoriek, s vplyvom na spôsob lovu a výber potenciálnej koristi,“ píšu signatári v otvorenej výzve.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Pravidlá lovu vlka

Loviť vlka možno len individuálne, spoločné poľovačky sú zakázané. V jednom poľovnom revíri možno uloviť najviac dva jedince, s výnimkou poľovných revírov väčších ako 10-tisíc hektárov. Po ulovení vlka musí poľovník zaznamenať všetky informácie o love a na miesto ulovenia musí zavolať zástupcu Štátnej ochrany prírody a okresného úradu na obhliadku a odber genetického materiálu. V prípade nálezu uhynutého alebo inak usmrteného vlka musí poľovník ihneď oznámiť nález poľovníckemu hospodárovi. Vlka nie je možné loviť napríklad v územiach s piatym stupňom ochrany či na územiach európskeho významu, kde je táto šelma predmetom ochrany. Ako už bolo uvedené, kvóta je agrorezortom stanovená na 35 jedincov.

Uložiť článok

Najnovšie články