Vlk vo voľnej prírode

Foto: Pixabay.com

Kríženie je bežnou súčasťou existencie zvierat.

Vyskytuje sa v rôznych podobách a zámerne ho vykonáva aj človek. Najznámejšie je zrejme kríženie psov, v rámci ktorého sa krížia rôzne rasy s cieľom dosiahnutia želaných čŕt, a teda vyššieho profitu. Nanešťastie, nie vždy má kríženie len pozitívne následky.

Hybrid vlka a psa

Neblahé následky má kríženie zvierat nielen v umelých chovoch, ale aj vo voľnej prírode. Populáciu vlkov v Európe ohrozuje kríženec vlka a domáceho psa. Vedci z Univerzity Exeter sa obávajú toho, že tento hybrid čoskoro celkom potlačí genetickú identitu vlka. V názoroch na to, ako sa s touto problematikou vyrovnať, sa rozchádzajú. Isté je však to, že aj za tento jav je zodpovedný človek. Globálne otepľovanie a zasahovanie do životného prostredia spôsobilo, že sa vlky začali páriť s domácimi psami.

View this post on Instagram

Endlich mal wieder auf Fototour gewesen 📷 💞 mit im Schlepptau mein kleines, wundervolles und so braves vierpfotiges Rudel. Dieses Mal ging es in den @wildparkschlosstambach mit anderen Hundefreunden (insgesamt waren es 20 Hunde, ganz schön große Meute, aber alle brav, folgsam und vorbildlich so dass für Fotos richtig viel Zeit blieb) die nächsten Tage werden noch mehr dieser Schmuckstücke den Weg auf mein Profil finden 💞 ▫️ ▫️ ▫️ #majestic_earth #wildlife #amazingtrips #hobbyfotograf #exploringtheglobe #wildlifeonearth #nature #moodygrams #animal #wilderness #hobbyphotographer #liveofadventure #wildlifephotography #peoplescreatives #moods_in_frames #neverstopexploring #naturephotography #hiking #forestgreen #forest #ourplanetdaily #aroundtheworld #wekeepmoments #animalphotography #wanderlust #wolf #wildernessearth #wildlife_perfection #outdoor

A post shared by Sabrina (@fuers_gefuehl) on

Dokážu plodiť potomstvo

Narozdiel od množstva iných hybridov sú však vlky a psy kompatibilné. To znamená, že dokážu splodiť potomstvo, ktoré bude taktiež plodné a schopné ďalšej reprodukcie. Vlk aj pes totiž patria do skupiny Canis. Aj keď sa vedci nevedia zhodnúť na riešení problému, zhodujú sa na tom, že je vhodné informovať ľudí o tom, aké nebezpečenstvo predstavujú z tohto hľadiska túlavé psy.

Komplikovaná otázka možných riešení

Ak sa totiž hybrid premnoží, môže sa stať, že pôvodná populácia vlkov sa celkom vytratí a nezachránia ju ani prírodné rezervácie. Vedci však poukazujú na fakt, že nestačí len ukázať na problém prstom, treba začať čím skôr aj konať. Bolo by napríklad vhodné, aby bol hybrid odobratý z území malých skupín vlkov skôr, než sa premnoží. Otázne však je, ako by mala byť táto úloha poňatá. Mali by byť hybridy a túlavé psy odchytené a sterilizované, mali by byť držané v zajatí alebo by mali byť vyhubené?

Etika alebo genetika

K rozdielom v názoroch dochádza najmä z etických dôvodov. Niektorých odborníkov totiž viac zaujíma genetika, kým iní sa zaujímajú o postoje k životnému prostrediu najmä z etického hľadiska. Niektorí sa zas obávajú následkov, aké by mohlo mať povolenie na odstránenie hybridov. Utrpieť by totiž mohli aj vlky vzhľadom na dieru v zákone, ktorá by povolením na lov hybridov vznikla. O hybridoch sa toho totiž vie zatiaľ len málo.

Odhaduje sa, že momentálne sa v rôznych oblastiach Európy nachádza viac ako 17 000 hybridov vlka a psa. Najviac sa ich podľa odhadov vyskytuje v Španielsku, v Grécku, ale aj vo Fínsku.

dailymail
8
Uložiť článok
Komentovať