Foto: TASR/Unsplash

S podobným problémom so susedmi sa už iste stretli mnohí obyvatelia bytových domov.

Určite sa už mnohí ľudia žijúci v bytových domoch stretli s problémom, v rámci ktorého priestory chodby okupovala halda vecí od nejakého suseda. V niektorých prípadoch ide doslova o neúnosný neporiadok, ktorý okrem estetického hľadiska môže potrápiť aj vaše peňaženky. Na problém upozornil portál Startitup.

Doplatiť na to môže celá „bytovka“

Vychádzajúc z informácií, ktoré ešte minulý rok poskytol portál Združenia pre lepšiu správu bytových domov (ZLSBD), môže takéto neohľaduplné konanie viesť k pokute. Už jedna nezodpovedná osoba, ignorujúca pravidlá, je schopná spôsobiť veľký problém všetkým ľuďom, ktorí v „bytovke“ žijú.

Je nutné, aby si obyvatelia bytových domov uvedomili, že spoločné priestory neslúžia na odkladanie nepotrebných vecí a navyše, väčšina z nich (napr. chodby) slúžia ako únikové cesty. V prípade požiaru sa takéto predmety na chodbách stávajú nebezpečenstvom nielen pre ich vlastníkov, ale aj pre záchranné zložky, ktoré sa môžu vďaka týmto predmetom zraniť, potknúť sa o ne – ak je znížená viditeľnosť napríklad kvôli dymu, a v neposlednom rade môžu prispieť k rýchlejšiemu šíreniu požiaru,“ uvádza sa na webe ZLSBD.

Ilustračná foto: TASR

Združenie naráža predovšetkým na bežné predmety, ako sú napríklad detské kočiare, stojany na bielizeň, ale aj rôzne skrine či prebytočné veci, ktoré sa „nevošli“ majiteľom do bytov. Za uvedené konanie hrozí bytovému domu pokuta až vo výške 16-tisíc eur, čo skutočne nie je zanedbateľná suma.

Čo s ľuďmi, ktorí sa odmietajú podriadiť?

V tlačovej správe združenia sa tiež uvádza aj navrhovaný postup s tými, ktorí sa odmietajú svojho majetku dobrovoľne „vzdať“. „Odporúčame vlastníka upozorniť, že bezpečnosť únikovej cesty v bytovom dome musí byť zachovaná v zmysle § 51 ods. 1 vyhlášky Ministerstva vnútra SR č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb,“ začína združenie.

Foto: Unsplash

Za bezpečnosť spoločných priestorov zodpovedá správca alebo predseda spoločenstva a v prípade neodstránenia vecí vlastníkom ani po výzve, tak môže urobiť v zmysle § 9 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov on.

Správca alebo predseda je povinný zabezpečiť aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome odstránenie chyby, poruchy alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok,“ cituje zákon ZLSBD.

Uložiť článok

Najnovšie články