Foto: Facebook (Wildlife Photographer of the Year) / Brent Stirton (Memorial to a species)

Nie nadarmo sa hovorí, že najväčším škodcom v prírode je človek. A vedia to aj v Keni, kde prijímajú razantné opatrenia.

Pytliactvo je veľký, celosvetový problém. A rôzne štáty s ním bojujú po svojom. V indickom národnom parku sa napríklad rozhodli, že po pytliakoch budú bez varovania strieľať. A Keňa sa zdá, že ide v podobných šľapajách. Tam po novom bude hroziť pytliakom najvyšší možný trest – smrť. 

Kenský politik Najib Balala varoval pytliakov, že čoskoro sa toto nariadenie dostane do zákona. Najib povedal, že odradzujúce prostriedky proti pytliakom sú nedostatočné. V snahe chrániť populáciu divokých zvierat v Keni sa politici rozhodli pre takýto radikálny krok.


Keňa je domovom širokej škály zvierat zahŕňajúcich slony, čiernych nosorožcov, levov, hrochov, byvolov, žirafy či zebry. Minulý rok bolo zabitých pytliakmi 69 slonov z celkovej populácie 30 tisíc a 9 nosorožcov z populácie menej ako 1000 jedincov.

V súčasnosti v Keni funguje zákon z roku 2013, ktorý tresce páchateľov pytliactva pokutou v prepočte až  do 170-tisíc eur či doživotím. Toto však nebolo dostatočne odstrašujúce a tak Najib Balala chce presadiť najtvrdší trest. Tento krok však naráža problém s OSN, ktorá je proti trestu smrti. Aj niektorí iní kenskí politici tvrdia, že pytliactvo má klesajúcu tendenciu a vrchol zažívalo v rokoch 2012 a 2013.

Foto: Pixabay

Smutné je, že pytliaci sú často motivovaní lovom pre kly, ktoré sa využívajú v ľudovej medicíne a ich účinok je na úrovni placeba. Slonovina sa často využíva tiež na výrobu luxusných predmetov. Mnohé krajiny však pristúpili k jej zákazu, čím chcú bojovať proti obchodovaniu s ňou.

Pozri aj: Zomrel Sudan. Úplne posledný samec vzácneho nosorožca tuponosého severného

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články