Foto: twitter.com (DutchCowboys)

Na svete existujú už len dve samičky tohto vzácneho druhu. Smrťou Sudána však definitívne stratil tento druh schopnosť prirodzenej reprodukcie.

Len prednedávnom sme vás informovali o zhoršenom zdravotnom stave posledného žijúceho samca nosorožca tuponosého, ktorý stojí na pokraji vyhynutia. Zdravotný stav 45-ročného Sudána sa tak zhoršil, že sa veterinári rozhodli ďalej ho netrápiť. Eutanáziou mu zaistili dôstojnú smrť, avšak svet tak prišiel o posledného žijúceho samca tohto extrémne vzácneho druhu.

Posledného samca Sudána, ktorý sa nachádzal v chránenej oblasti Ol Pejeta Conservancy v Laikipia County v Keni, chránili dvaja strážcovia. Mali na to dôvod. Nosorožec tuponosý je veľkým lákadlom pre pašerákov. Práve nenásytnosť pytliakov spôsobila to, že sa včera svet rozlúčil s posledným žijúcim samcom tohto vzácneho druhu.


Sudán trpel vážnymi zdravotnými komplikáciami, ktoré súviseli predovšetkým s jeho vysokým vekom. 45 rokov u nosorožca sa približne rovná 90. rokom života človeka. A to je naozaj úctyhodný vek. „Bojíme sa oňho. Na nosorožca má extrémne vysoký vek a nechceme, aby zbytočne trpel,“ tvrdila organizácia Ol Pejeta, ktorá mala na starosti práve starostlivosť o Sudána. Keď videli, že sa nevie postaviť a že ďalšia infekcia mu spôsobila len trápenie, rozhodli sa pre eutanáziu. Posledný samec si teda určite zaslúžil dôstojnú smrť.


Poslednou nádejou na zachovanie tohto živočíšneho druhu sú Sudánove spermie, ktoré sa využijú pre umelé oplodnenie. Na svete ostali už len dve žijúce samičky Najin a Fatu, ktoré však nie sú schopné počať prirodzenou cestou, preto sa vedci pokúsia vložiť do ich materníc embryá oplodnené in vitro. Inej cesty jednoducho niet. To sa ale javí ako veľmi ťažká úloha.

Z dvetisíc kusov ostali len dve

V druhej polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia bol počet jedincov nosorožca tuponosého severného viac ako 2-tisíc kusov. Odvtedy sa ich počet rapídne znížil, a to najmä kvôli pytliactvu. V roku 1984 ich bolo už len 15, pričom k dnešnému dňu ostali len dve samičky. Šanca na oplodnenie je síce mizivá, ale ak by to naozaj vyšlo, svet by tak neprišiel o vzácny živočíšny druh. Avšak podľa viacerých odborníkov nosorožcovi tuponosému by pomohol len zázrak. K tomu s najväčšou pravdepodobnosťou žiaľbohu nedôjde.

Pozrite si posledné fotky Sudana predtým ako umrel:

Pozri aj: Brutálny súboj medzi tigrom a medvedicou. Toto je dôvod, prečo by sa nikto nemal zahrávať s medvedicou, ktorá chráni svoje mláďa

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články