Ilustračná foto: Pexels

V čase karantény si však mnohí môžu dopriať spánku viac, a tak si upevniť zdravie i zoštíhliť postavu.

Za posledných desať rokov ľudia skrátili dobu spánku o viac ako hodinu. Tento deficit sa podľa profesionálneho fitness trénera Ľuboša Gscha môže podpisovať na ich zdraví i na štíhlosti. V čase karantény spôsobenej šírením koronavírusu si však mnohí podľa neho môžu dopriať spánku viac, a tak si upevniť zdravie a zoštíhliť postavu.

Ďalším spôsobom, ako podporiť v týchto dňoch chudnutie, je podľa Gscha zmena jedálnička. Odporúča napríklad urobiť si doma zeleninovú hostinu.

„Je mnoho druhov zeleniny, iste ste už dlhšiu dobu nejakú neochutnali alebo ste niektoré druhy nejedli ešte vôbec. Prípadne si zvoľte tie, ktoré poznáte a viete si na nich pochutiť,“ odporučil tréner.

Očistu organizmu podporí aj deň alebo dva bez mäsa

Ak ste aj tradičný mäsožrút, prídete na to, že sa po dni či dvoch bez mäsa váš svet nezrúti,“ podotkol Gsch. Organizmus podľa neho zregeneruje i klasický pôst.

„Pôst je v podstate krajší názov pre hladovku a znamená nejesť počas dňa nič alebo maximálne jedno či dve malé jedlá, ktoré spolu dosahujú hodnotu maximálne 400 kalórií. Piť by sme počas pôstu mali len vodu, čaj alebo kávu,“ uviedol tréner. Telo si podľa neho pôstom nielen oddýchne od trávenia, ale čiastočne sa i zregeneruje.

Na regeneráciu a utuženie zdravia poslúži aj otužovanie

To je v ostatnom čase podľa Gscha dokonca veľmi štýlové. „Otužovanie je momentálne trendom. Okrem jeho štýlovosti však treba uviesť, že má skutočne veľa benefitov.

Medzi tie patrí napríklad i prekonanie psychických bariér, čo zvýši našu sebadôveru a vyššia sebadôvera znamená zas lepší život,“ skonštatoval tréner. „Pomáha tiež spaľovať tuk a aktivuje metabolizmus k väčšej spotrebe kalórií,“ dodal.

Otužovať sa človek pritom nemusí hneď v zamrznutom jazere. „Studená sprcha alebo vaňa splnia účel tiež. Tí menej odolní môžu začať aj vlažnou vodou,“ odporučil Gsch.

Voľný čas môžu ľudia v týchto dňoch využiť i štúdiom či experimentovaním s vecami, na ktoré za iných okolností nemajú priestor. Tréning mysle a zručností je podľa Gscha totiž základom zmeny a prispieva k dobrému pocitu.

Ten si ľudia doma môžu navodiť tiež meditáciou alebo cvičením. „Ak cvičeniu neholdujete, nenúťte sa do super-tuk-spaľovacích a svaly budujúcich cvičení. Zacvičte si len tak z dlhej chvíle, pretože chcete urobiť niečo pre seba. Môžete čupieť v drepe, pilatesovať, kľukovať, jogovať alebo len zhlboka dýchať či čokoľvek iné, čo je vám sympatické,“ uzavrel tréner.

Uložiť článok

Najnovšie články